2020’de Dijital Pazarlama | Küçük İşletmelerin İhtiyaç Duymasının 7 Nedeni

Buna, herhangi bir küçük işletme sahibinin dijital pazarlamaya yatırım yapması için yeterli olması gereken bir istatistikle başlayalım. Göre RetailDive, Alıcıların% 87’si çevrimiçi satın almak için ürün aramaya başlıyor. Seksen yedi. Dijital pazarlamaya yatırım yapmanın en büyük nedeni ve kesinlikle bir parçası olmamak büyük bir pazar boyutu. Yine de, işte tam olarak nasıl yapılacağına dair ipuçları ile birlikte 7 neden daha var.

1. Dijital pazarlama, küçük işletmelerin kalıcı müşteri ilişkileri kurmasına yardımcı olur

1.190’dan fazla ABD merkezli küçük işletme yanıtlayanlar Keap’e söyledi 2019’daki üçüncü en büyük zorluklarının müşterileri elde tutmak ve yeniden etkileşim kurmak olduğunu söyledi. Çoğunun çevrimiçi olduğunu ve günlük olarak interneti kullandığını varsaymak güvenlidir, bu nedenle 2020’de dijital pazarlama çabalarını artırmak kesinlikle yardımcı olacaktır.

Grafik kaynağı: Satın Al bildiri

Bitti her ay yarım milyon yeni işletme açılıyor ABD’de, bu nedenle bugün müşterileri “kaybetmek” 20 veya 30 yıl öncesine göre çok daha kolay. Ancak, hedef müşterilerinizi iyi tanıyorsanız ve ürününüzü daha da iyi biliyorsanız, dijital pazarlama onların daha fazlasını elde etmelerini sağlamak ve rekabeti uzaklaştırmak için harika bir araçtır.

Birçok mağaza içi satın alma deneyiminin aksine, dijital pazarlama kasada bitmiyor. Satın alan bir müşterinin markanın elçisi olmasını sağlamanın ötesine geçer.

Dijital pazarlamanın sadık müşterileri elde tutmanın “geleneksel” yöntemlerini iyileştirmesinin bazı yolları şunlardır:

 1. Eski “ağızdan ağza” yerine mutlu müşterilerin dijital referanslarını kullanmak. Bu referanslar web sitenizde yayınlanmalı ve sosyal medya kampanyalarında da kullanılmalıdır.
 2. Otomatik ancak kişiselleştirilmiş teşekkür ederiz ve fiziksel mektuplar veya broşürler yerine e-posta kampanyalarını takip edin. Çok daha az parayla daha geniş kitlelere ulaşabilir ve doğru zamanda doğru kişilere bir e-posta gönderebilirsiniz.
 3. Ürününüzü akıllarında tutmak ve bir dahaki sefere geri gelmelerini sağlamak için mağazanızdan ayrıldıklarında veya ürününüzü çevrimiçi olarak satın aldıklarında müşterileri sosyal medyada meşgul etmek.
 4. Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme zaten satın aldıklarını tamamlayan “bu diğer ürünü” denemelerini sağlamak.

2. Müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinecek, böylece onları karlı bir şekilde karşılayabileceksiniz

Küçük işletmeler için bir başka zorluk da (yukarıdaki grafikte de görülüyor) potansiyel müşterileri çekmek, yakalamak ve müşterilere dönüştürmek olmuştur. Bunu başarılı bir şekilde yapmak için, küçük bir işletmenin ne olduğunu belirlemesi gerekir. hedef müşteri ihtiyaç duyduğu için bu talepleri karşılayabilir.

Etkili dijital pazarlama, küçük işletmelerin ideal müşterileri daha iyi hedefleyebilmeleri için müşterilerin çevrimiçi alışkanlıklarını öğrenmelerine yardımcı olur. Bir sonraki eylem planını bildirmek için sağlam pazar araştırmasına dayanır.

Akıllı küçük işletmeler varsayımlarda bulunmaz. Onlar kullanırlar Hedef müşterilerinin ne aradığını öğrenmek için dijital araçlar ve ihtiyaç.

Google Analytics, Google Arama Konsolu, SEMRush ve SurveyMonkey gibi dijital araçlar, ideal müşterilerinizin ilgi alanlarının neler olduğunu, geceleri onları neyin uyanık tuttuğunu ve onlara son derece kişiselleştirilmiş, samimi bir teklifle nasıl yaklaşabileceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir. sonunda onları satın alan müşterilere dönüştürün. Neleri sevdiklerini, en çok ne tür gönderilere tepki verdiklerini ve geçmişte hangi sorularla karşılaştıklarını görmek için sosyal medyayı ve oradaki mevcut kitlenizi de kullanmayı unutmayın.

Araştırmayı yaptıktan sonra yapabileceğiniz en iyi şey bir veya birkaç tane oluşturmaktır. müşteri personeli. Belirli insan türleri için kişiselleştirilmiş ve çok hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmanıza ve sonunda onları satın alan müşterilere dönüştürmenize olanak tanırlar.

3. Dijital pazarlama, dönüşümleri artırmak için çok kanallı bir yaklaşım sunar

Potansiyel müşterileriniz çevrimiçi ortamda her yerde olabilir.

Bunu hayal et:

 • ABD’li alıcıların% 41’i Amazon’da arama yapın ve satın alırken,% 28 Google’da arama yaptıktan sonra Amazon’dan satın alın, bu nedenle küçük işletme SEO’su hala çok önemlidir
 • 3,2 milyar insan veya dünya nüfusunun% 42’si bugün sosyal medyayı kullanıyor (Emersys, 2019)
 • Facebook, Instagram, Twitter, Reddit ve LinkedIn pazar liderleri. LinkedIn teklifleri Sosyal medya B2B liderlerinin% 80’i, Örneğin
 • Bu insanlar günde ortalama 2 saat 22 dakika sosyal medya ağlarında vakit geçiriyorlar, Zamanın% 80’i mobil cihazlarda
 • Tüketicilerin% 54’ü ürün araştırma amacıyla sosyal medyaya göz atın
 • Pazarlamacıların% 73’ü, sosyal medya pazarlama çabaları bir şekilde işletmeleri için çalışıyor
 • Pazarlamacıların% 83’ü video pazarlamayı kullandı 2019’da% 87’si videonun kendilerine “iyi bir YG” kazandırdığını söyledi
 • Müşteri yanıtını 10 dakika geciktirmek, satış şansını% 400 azaltmak, bu nedenle dijital müşteri hizmetlerinizi geliştirmek için sohbet robotları kullanmayı düşünün

Eposta pazarlama. Facebook ve Google reklamları. Sosyal medya pazarlamacılığı. SEO. Ve bunun gibi. Küçük bir işletmenin hedef kitlesine ulaşmak ve sonunda ürünlerini veya hizmetlerini satın almalarını sağlamak için kullanabileceği birçok dijital pazarlama kanalı vardır. Elbette kanalların her biri farklı bir yaklaşım ister, ancak genel olarak bir strateji oluşturulduktan ve hazırlıklar yapıldıktan sonra, mesajları farklı kitlelere göre ayarlamak ve dönüşümleri artırmak kolaydır.

Bazı potansiyel müşteriler, kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama kampanyaları diğerleri blogları tercih ederken hedeflenen reklamların bir kombinasyonu müşterileri satın almaya dönüşecek kadar bağlı hissetmek.

Dijital pazarlamanın çok kanallı yaklaşımını kullanmak, potansiyel müşterileri çevrimiçi oldukları ve tercih ettikleri favori platformu kullanarak bulup onlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir.

4. Dijital pazarlama ile küçük işletmeler, büyük işletmelerle rekabet edebilecek şekilde rekabet edebilir ve aslında kazanabilir

Dijital pazarlama, küçük işletmelerin fark edilmeleri, satış yapmaları ve büyümeleri için pahalı araçlara ve büyük bütçelere sahip olmasını gerektirmez. Elbette, bazı araçlara ihtiyaç duyulacak, ancak çoğu şey sahiplerin bilgi ve deneyimlerine bağlı. Hedef kitlenizi ve ürününüzü “derinlemesine” bilmek, özellikle dijital pazarlamanın yardımıyla, genellikle tüm süslü araçlardan daha fazlasını ifade eder.

Dijital pazarlamanın en büyük isimlerinden Ann Smarty, Dijital Pazarlamacı:

“Dijital pazarlamayla ilgili en güzel şey, ustalık ve yaratıcılığın her zaman büyük pazarlama bütçelerini kazanabilmesidir.”

..ve bundan daha büyük bir gerçek yok. Bazen “küçük işletme” olmanız bile kampanyalarınız için video prodüksiyonuna milyonlarca dolar yatırım yapmaktan daha fazlasını yapabilir. Misal? Sahibi tarafından filme alınan ve yakın zamanda oğlunun rol aldığı, Galler’deki küçük bir hırdavatçı tarafından yapılan viral bir Noel reklamı. YouTube’da 2 milyondan fazla görüntülendi ve yorumların çoğu aynı tondaydı – “Bu reklamı gördükten sonra bu küçük işletmeden satın almak istiyorum.”

5. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan daha ekonomiktir

Pek çok küçük işletme radyo, TV veya ilan tahtası reklam kampanyasını karşılayamaz. Ancak çoğu, ideal kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için dijital pazarlama tekniklerini karşılayabilir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla dijital pazarlama ne kadar uygun?

E-posta ve sosyal medya pazarlamasını örnek olarak alın. 2015’te e-posta sizden 38 ABD doları geri kazanmak için yalnızca 1 ABD doları yatırmanızı istedi. 2018 yılında e-posta pazarlamasının ortalama Müşteri Başına Maliyet (CPL) 53 dolardı. Bu, çevrimiçi yeniden hedeflemenin sadece ikincisi (31 $). Bunu etkinlikler / ticari gösteriler (811 $) ve TV / radyo reklamcılığı (611 $) ile karşılaştırın ve bu çok basit.

İlerlemek için – ücretsiz, organik arama, ücretli kampanyaların yönlendirdiği trafiğin ötesinde web trafiğine hâkim olmaya devam ediyor. Örneğin, ücretsiz bir Google Benim İşletmem Profili talep etmeyi ve optimize etmeyi ele alalım. Bu:

 • Güçlendirin yerel SEO arama görünürlüğü
 • Yerel bir işletme iseniz, özellikle akıllı telefon kullanıcılarından gelen yaya trafiğini artırın
 • Olumlu GMB incelemeleri, bir işletmenin çevrimiçi itibarını ücretsiz olarak geliştirmeye yardımcı olur

Ve evet, bu bedava (peki, şimdilik) – tek ihtiyacınız olan internet erişimi ve bir bilgisayar veya akıllı telefon.

Öte yandan, Facebook reklamları oynamak için biraz daha “tehlikeli” bir alandır çünkü ne kadar harcadığınızı unutmak çok kolaydır. Ama şununla başlayabilirsin: Günlük 1 $ve oradan inşa edin.

6. Dijital pazarlama ölçülebilir bir YG sunar

Geleneksel pazarlama tekniklerinin aksine, dijital pazarlama yalnızca hedeflenmekle kalmaz, aynı zamanda neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını ve nasıl çalıştığını ölçmek için güvenilir yollar sunar.

Bu, küçük bir işletmenin çevrimiçi pazarlamaya kolayca küçük bir yatırım yapabileceği ve her şeyi yapmadan ve daha fazla yatırım yapmadan önce sonuçları ilk önce görebileceği anlamına gelir.

Dijital pazarlama harcamalarınızı gelirle ilişkilendirmede sorun mu yaşıyorsunuz? TrackMaven bulundu birçok KOBİ.

Özel bir açılış sayfası oluşturarak başlayın. Amaç, belirli bir kampanyanın gelen trafiğini yakalamaktır.

Oradan, açılış sayfasına kaç kişinin indiğini izleyin. Ayrıca kaçının hemen çıktığını (ve sayfanın hangi noktasında), kaçının tüm sayfayla etkileşime girdiğini ve kaçının alıcıya dönüştürüldüğünü görebilirsiniz – bunların tümü Google Analytics’te izlenebilen ROI metrikleridir.

Ayrıca çevrimiçi pazarlama tekniklerini, kopyayı, harekete geçirici mesajları ve çevrimiçi müşteri etkileşimlerine dayalı sayfa düzenlerini en çok dönüştürenleri belirlemek için A / B testlerini kullanabilirsiniz.

Testler, daha hedefli olmanız gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Veya daha fazla dönüşüm elde etmek için açılış sayfası içeriğinizi kısaltmak daha iyidir. Veya ekranın üst kısmındaki daha fazla harekete geçirici mesaj düğmesi eklemenin dönüşümleri artırmaya yardımcı olup olmayacağı.

7. Rakibiniz ilerlemek için zaten dijital pazarlamayı kullanıyor

Daha önce bahsedilenlere yanıt veren küçük işletme sahiplerinin yaklaşık yarısı anket 2019 ve sonrasında daha fazla iş kazanmak için çevrimiçi pazarlama stratejilerini kullanmayı planladıklarını söyledi – çoğu zaten öyle. Mantıklı bir sonuç, rakiplerinizin çoğunun da öyle olduğu olacaktır.

Ne tür dijital pazarlama stratejileri kullandıklarından nasıl emin olunur? Web sitelerini ve sosyal medyayı kontrol ederek başlayın. Sitelerinde düzenli olarak güncellenen blogları var mı? Facebook’ta güncellemeler yayınlıyorlar mı yoksa Instagram’da resim paylaşıyorlar mı? Facebook ayrıca rakiplerinizin ne tür (varsa) reklamlar yayınladığını görmenize de olanak tanır. Sayfa bilgilerini tıklamanız ve reklam kitaplıklarını kontrol etmeniz yeterlidir.

Bundan sonra, marka adları için bir Google araması yapın ve diğer sitelerde bahsedilip bahsedilmediğine veya onlara bağlantı verip vermediklerine bakın. Gibi araçları da kullanabilirsiniz Ahrefs site gezgini hangi sitelerin rakiplerinize bağlantı verdiğini görmek için. Başka bir araç kullanarak, SimilarWeb, rakiplerinize yönelik trafik kaynaklarını ve ücretli arama reklamları kullanıp kullanmadıklarını (ve hangi anahtar kelimelerde) görebilirsiniz. Reklam izleme ve hangi araçları kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin İşte.

Burada hatırlamanız gereken en önemli şey, sosyal medya takipçi sayısından hedeflediklerini bulduğunuz anahtar kelimelere kadar tüm bulgularınızı yazmaktır. Tüm bu veriler, başlattığınız her tür dijital pazarlama kampanyasında faydalı olacaktır – SEO, ücretli arama, sosyal medya reklamları, hepsi içerik oluşturmaya ve e-posta erişimine kadar. Rakip araştırmaları için farklı şablonlar ve araçlar vardır, ancak çoğu zaman eski güzel Excel sayfaları en iyi işi yapar.

Peki ne bekliyorsunuz? 2020, muhtemelen yakalayabileceğiniz son dijital pazarlama trenidir. Neyse ki, bu günlerde herhangi bir küçük işletme için ücretsiz veya uygun fiyatlarla binlerce araç var. Bazı olumlu sonuçlar almaya başlamak için, geleneksel reklam bütçesinin küçük bir kısmı, biraz boş zaman ve çok fazla öğrenme isteği yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *