B2B Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma Adımları

İster B2B ister B2C işletmeniz olsun, sosyal medya hedef kitlenize ulaşmak için harika bir yerdir.

Ama neden?

Çünkü bitti 3,8 milyar insanlar sosyal medyayı kullanıyor. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık% 40’ı. Sonuç olarak, hedef kitlenizin büyük bir kısmı sosyal medyada aktiftir.

Ancak konu sosyal medya olunca B2C şirketleri şovu çalıyor. B2B işletmeleri o kadar aktif görünmüyor.

Bununla birlikte, yolculuğunuza sosyal medyada başlamadıysanız, fırsatı görmezden gelmemelisiniz. Aslında hakkında B2B pazarlamacılarının% 61’i artırdıklarını söylediler sosyal medya kullanım.

İçerik Pazarlama Enstitüsü aracılığıyla görüntü

Size yardımcı olmak için, işletmeniz için nasıl bir B2B sosyal medya pazarlama planı oluşturabileceğinize dair bu ayrıntılı kılavuzu bir araya getirdik.

Sosyal Medya Stratejinizi Oluşturma Adımları

İşte bir B2B oluşturmanın adımları sosyal medya Pazarlama stratejisi.

1. Hedeflerinizi Belirleyin

B2B sosyal medya stratejisi oluşturmanın ilk ve en önemli adımı hedeflerinizi seçmektir. Sonuçta, aklınızda sağlam bir hedef olmadan, çabalarınızı nereye kanalize edeceğinizi bulamayacaksınız.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızdan ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Daha fazla potansiyel müşteri mi, artan trafik mi yoksa daha iyi satış mı?

Sosyal medya aracılığıyla başarmak istediğiniz şey ne olursa olsun, hedefinizin SMART (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi ve Zamanında) olduğundan emin olun.

Daha ne?

İlerlemenizi anlamak için izlemeniz gereken çeşitli temel performans göstergelerini (KPI) belirleyebilmeniz yalnızca hedeflerinize dayanır.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenizi bulmak çok önemlidir. İçeriği kimin için oluşturduğunuzu bilmeden, onu nasıl doğru yapacağınızı asla bilemezsiniz.

Hedef kitlenizi demografik özelliklerine, coğrafyalarına ve psikografik özelliklerine göre belirlemeniz gerekir.

İçeriğinizi onlar için daha da özelleştirebilmeniz için farklı alıcı karakterler oluşturmanız da önerilir.

3. Marka Kişinizi Belirleyin

Markanıza bir kişi olarak bakın ve bir marka kişiliği atayın. Bu, yalnızca yayınladığınız içerik türünü değil, aynı zamanda markanızın sosyal medyada kullanacağı dili ve üslubu da içerir.

Örneğin, bazı markalar, işleri internette neşeli tutmak için mizah kullanır. Diğerleri resmi bir üslubu korur.

Hedef kitlenize göre bu üsluba karar vermelisiniz. Ne tür bir tonu tercih edeceklerini bulun ve buna göre tonunuzu ayarlayın.

Örneğin Wendy’s, gönderdikleri her tweet’te mizah kullanır.

4. Birden Fazla Platform Kullanın

B2B işletmeleri genellikle sosyal medya platformu tercihleri ​​olarak LinkedIn’e bağlı kalırlar. Aslında, B2B pazarlamacılarının Facebook ve Twitter ile birlikte kullandığı en popüler sosyal medya platformlarından biridir.

Ancak, yalnızca LinkedIn kullanmak erişiminizi sınırlar. Bunun nedeni, çok çeşitli içerikler oluşturabilmeniz ve diğer sosyal medya platformlarında da izleyicilere ulaşabilmenizdir.

Sizin sosyal strateji Markanızı çevrimiçi olarak büyütmek için kullanmayı düşündüğünüz platformlar hakkında bilgi içermelidir.

Farklı platformları kullanmanın en iyi yanı, daha geniş bir kitleye ulaşabilmeniz ve hatta kitlenizin varlığını bilmediğiniz bir bölümünü bile keşfedebilmenizdir.

5. İçeriğinizi Oluşturun

Markanızı sosyal medyada büyütmek için yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir. Hedef kitlenize bağlı olarak, ilgi alanlarına uygun içerikler oluşturmalısınız.

İçeriği yayınladığınızda karıştırmaya çalışın. Blog gönderilerini, infografikleri, resimleri, videoları, canlı videoları ve diğer içerik türlerini paylaşın.

Hepsi bu değil.

Orijinal içerik bulmanın yanı sıra, yetkili kaynaklardan yüksek kaliteli içeriği de seçmelisiniz. Bu, web sitenize trafik çekmenize yardımcı olmamakla birlikte, size yardımcı olabilir katılımınızı artırın.

Ek olarak, bu tür içeriği düzenli olarak paylaşmak, markanızın sektörünüzde bir otorite olarak konumlanmasına da yardımcı olur.

6. Etkileşim Kurun, Etkileşim Kurun, Etkileşime Geçin

Kaliteli içerik oluşturmak ve paylaşmak, hedef kitlenizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilirken, onu nasıl tutacağınızı da bilmeniz gerekir.

Girişimcilerin sosyal medyaya yönelmelerinin en büyük nedenlerinden biri, izleyicilerinizle etkileşim kurmanız için size bir platform sağlamasıdır.

Bu, başka hiçbir pazarlama biçiminin size sağlayamayacağı bir şeydir. Sosyal medyada, hedef kitleniz ve müşteri kitlenizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Ama onlarla nasıl ilişki kurabilirsiniz?

Yorumlarına ve mesajlarına hemen yanıt verin. Ayrıca markanızın sözlerini izlemeli ve bunlara uygun şekilde yanıt vermelisiniz.

Müşterileriniz sosyal medyada bazı şikayetler yayınlarsa, onlara hemen cevap verdiğinizden emin olmalı ve sorunu olabildiğince çabuk çözmeye çalışmalısınız.

Potansiyel müşteriler, mevcut müşterilerinizin dile getirdiği endişelere nasıl yanıt verdiğinizi gözlemleyecek ve sizinle iş yapmak isteyip istemediklerine karar verecektir. Müşteri hizmetleriniz hakkında çok şey anlatıyor.

7. İzleyin ve Optimize Edin

B2B sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturmanın son adımı, KPI’larınızı (temel performans göstergeleri) izlemektir.

Ama neden onları takip etmelisiniz?

KPI’larınızı izleyerek, sosyal medya kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini anlayabilirsiniz. Sonuçlara göre, neyin işe yaradığını ve sizin için neyin yaramadığını öğrenebileceksiniz. küçük iş.

Sonuç olarak, sosyal medya stratejinizi optimize edebilecek ve ondan daha iyi etkileşim sağlayabileceksiniz.

B2B Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Oluşturmaya Hazır mısınız?

Sosyal medya, izleyicilerinize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için harika bir platform sağlar. Onu özel kılan, diğer pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, hedef kitlenizle doğrudan bağlantı kurabilmenizdir.

B2B sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve marka kişiliğinizi belirlemeniz gerekir.

Ayrıca birden fazla sosyal medya platformundan yararlanmalı ve yüksek kaliteli içerik oluşturmalı ve düzenlemelisiniz. Son olarak, katılımınızı daha da iyileştirmek için içeriği izlemeli ve optimize etmelisiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerle ilgili sorularınız mı var? Öyleyse, yorumlarda bize bildirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *