Dijital Dönüşüm Pazarlama ve Satış Uyumluluğu İçin Neden Önemlidir?

Statükoyu değiştirmeye çalıştığımız her an, engeller, engeller ve büyüyen acılar olacaktır. Ancak, pazarlama ve satışta (ve müşteri hizmetlerinde) dahili organizasyonların hizalanması söz konusu olduğunda, mücadele muazzam bir sonuç verebilir. Ancak hiçbir organizasyon ve hiçbir liderlik, en etkili ve verimli bir şekilde nasıl yapılacağına bakmadan bu değişiklikleri yapmaya ve iç süreçleri değiştirmeye çalışmamalıdır – bu çok basit. Bu nedenle, dijital dönüşüm yalnızca başarılı pazarlama ve satış uyumu için kritik değil, aynı zamanda esas odak noktası olmalıdır – o zaman uyum daha kolay olacaktır.

Dijital dönüşüm, daha iyi müşteri içgörüsü demektir

Geçtiğimiz ay Adobe Experience Maker’ın Live sanal etkinliğinde, Adobe Kıdemli Direktörü Chris Parkin “Geleceği Dijital Dönüşümle Yeniden Tanımlamak” konusunda bize rehberlik etti. Sunumunda bize Adobe’nin yeni dijital teknolojilere ve yaklaşımlara nasıl uyum sağladığını ve diğer Adobe müşterilerinin de nasıl olduğunu gösterdi.

İlk noktasında, dijital dönüşümün “müşterinin daha derinlemesine anlaşılmasına” nasıl izin verdiğini gösterdi ve bunu yaparken “belirli müşterileri ve kitle segmentlerini belirleyebileceğimizi, davranışı anlayabileceğimizi ve eylemleri tahmin edebileceğimizi” tartıştı. Bu da, “eyleme dönüştürülebilir içgörüler oluşturmak ve müşteri sonuçlarını iyileştirmek için verileri kullanmamıza” olanak tanır.

Peki bu, pazarlama ve satış uyumu açısından ne anlama geliyor? Başlangıç ​​olarak, (MQL’lerden) SQL’lere ve SAL’lara kadar müşteri yolculuklarını daha iyi takip edebiliriz. Bu, kalıpları görmemize ve ardından web sitesi / dijital satış hunilerini ve e-posta pazarlama kampanyalarını nasıl oluşturduğumuzdan tüm aşamalarda dönüşümlere yol açan etkinlikleri daha doğru bir şekilde nasıl belirleyebileceğimize kadar daha uyumlu etkinlikler yapmamıza yardımcı olabilecek tahminler yapmamızı sağlar. yolculuğun.

Bu, pazarlama ve satış arasında bir olasılığın aktarılmasını sorunsuz hale getirir. Potansiyel müşterilerimizin ve müşterilerimizin ne yaptığını, neye ihtiyaç duyabileceklerini ve niyetlerinin ne olduğunu ölçmek için araçlara sahip olduğumuzda, onlara daha doğru hizmet verebilir ve uygun departmandan ekiplerimizi zorlamayacak şekilde kaynak ve zaman ayırabiliriz. rekabete. Bunun yerine, gerçek zamanlı dijital temas noktaları ve müşteri görüşleri, dönüşümlerde ortak hedeflere doğru birlikte çalışırken daha sağlam bir ortaklık geliştirmemize yardımcı olabilir.

Dijital dönüşüm, doğru içerik teslimi anlamına gelir

Experience Maker’ın Live etkinliği boyunca bir başka tema içerikti. Artık içerik, potansiyel müşterilere ve müşterilere nasıl hizmet verdiğinizin, şirketinizin bilgi ve görüşlerini sergileme ve daha güçlü müşteri ilişkileri ve güvenini motive etme şeklinizin merkezinde her zamankinden daha fazla yer alıyor.

Ancak sadece içerik üretmek yeterli değildir. Müşterilerinizin neyi isteyebileceği ve neye ihtiyaç duyabileceği konusunda bir hipoteziniz olabilir, ancak en önemlisi, dijital dönüşüm, yalnızca müşterilerinizin ne aradığını kesin olarak bilmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu içeriği tam olarak ihtiyaç duydukları anda sunmanıza yardımcı olur.

Chris’in ikinci noktasında, modern işletmeler için “Çevik İletişim” konusunu tartıştı; bu, segmente, ihtiyaca ve konuma dayanan “proaktif, kişiselleştirilmiş ve zamanında iletişimi müşteri ve çalışan bağlamına uygun hale getirme” ihtiyacının altını çiziyor. az. Sonuçlar? “Çalışan bağlılığını ve müşteriyi elde tutma oranını artırın.”

Özellikle mevcut ekonomimizde ve karşı karşıya olduğumuz sınırlamalarla, son derece alakalı ve kişiselleştirilmiş içeriğin dijital olarak sunulması, bir potansiyel müşteri veya müşteri ile başarınızı artırabilir veya bozabilir ve bu, müşteri yolculuğunun tüm aşamalarını açıklar. Satışların karar alma sürecinde müşterilere yardımcı olmak için giderek daha fazla doğru içerik sağlaması gerektiğinde, müşteri adayı üretimi için dijital varlıklar oluşturmak ve satış için beslemek yalnızca pazarlamanın işi değildir.

Marketo Engage gibi dijital araçlar, pazarlama ve satış ekiplerinin potansiyel müşteriler ve müşterilerle paylaşılan içeriği izlemesine yardımcı olur. Ayrıca sonraki adımları net bir şekilde belirlemeye, soruları zamanında yanıtlamaya ve satın alma işlemi yapılmadan önce bile olağanüstü hizmet sağlamaya yardımcı olurlar. Bu yine, tüm çalışanları, müşterinin yararlı, alakalı ve zamanında içerik yoluyla sağlamada birbirini destekleyen müşteri merkezli rollerde görmesini sağlayacak şekilde dahili olarak uyum sağlamaya olanak tanır.

Dijital dönüşüm, yeni çalışma yolları yaratmak anlamına gelir

Son zamanlarda “benzeri görülmemiş zamanlar” terimini o kadar çok duymuşsunuzdur ki bundan bıktınız. Ancak kolektif olarak neler yaşadığımızı tanımlamanın en iyi yollarından biri: Yalnızca nasıl iş yaptığımızda değil, aynı zamanda nasıl çalıştığımızda da yaygın bir temel değişim. Çoğumuz ilerledikçe öğreniyor, anında uyum sağlıyor ve hızlı bir deneme yanılma yoluyla neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğreniyoruz. Biz kendi iş hayatımızda yeni bir norm bulmakla meşgulken, müşterilerimiz de aynı şeyi yaşıyor. Dijital dönüşümü benimseyen şirketler, başarıya devam edenlerdir.

Chris’in bir başka noktasında, “uzaktan işbirliğinden, iş akışlarından ve toplantı platformlarından yararlanmamız gereken” “yeni çalışma yöntemlerini” tanımladı. Ayrıca, “verileri demokratikleştirmek, içerik yayınlamak ve ölçek için yapay zekadan yararlanmak için ortak araçlar kullanmamız” gerektiğini söyledi.

Pazarlama ve satış uyumu söz konusu olduğunda, bu açıkça ortaya çıkıyor. Başarı için işbirliği şarttır ve kapı bekçiliği daha önce gerçekleşmiş olsa da ayakta kalamaz. Tüm operasyonlarını çevrimiçi olarak verimli bir şekilde taşıyabilen kuruluşlar, olağan yüz yüze, resmi olmayan kanallar kullanılamadığında iletişim kanallarında bir artış görebilir. Ama belki bu iyi bir şeydir. Pazarlama ve satış uyumunun dijital dönüşümünün daha sıkı çalışan bir gemiye nasıl izin verdiğini görebiliriz: çatlaklardan daha az bilgi kaçar, hesap verebilirliğin çalıştırılması daha zordur ve birleşik sistemler ve araçlar herkesin aynı sayfada olmasını sağlar.

Dijital dönüşüm yeni bir şey olmasa da, şimdiki zamanımız çoğumuzu asla tahmin edemeyeceğimiz şekillerde benimsemeyi hızlandırmaya zorladı. Ancak değişimden korkmak veya uyum sağlamak için mücadele etmek yerine, bunun, özellikle pazarlama ve satış uyumu söz konusu olduğunda, önemli iç kilometre taşlarına ulaşmamızı nasıl sağladığına bakmalıyız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *