İlk İçerik Yazarınızı İşe Alırken Kaçınmanız Gereken 5 Hata

Bir işletme yönettiğinizde, içeriğiniz onun en önemli yönlerinden biridir. Markanızın tonunu belirler, okuyucuları sektörünüzdeki konular hakkında bilgilendirir ve sizi nişinizde bir düşünce lideri olarak konumlandırır. Doğru yapılırsa. Değilse, ancak, herhangi bir trafik çekmeyen veya potansiyel müşteriler oluşturmayan ve hala örümcek ağları toplayarak sitenizde oturan içerikle karşılaşacaksınız.

Bu nedenle doğru içerik yazarını işe almak çok önemlidir. Yakın zamanda yapılan bir anket şunu buldu: Yüzde 64 Pazarlamacıların% 70’i daha iyi bir içerik stratejisi oluşturmak istiyor, çünkü muhtemelen başarılı olmak için işinizin her alanında uzman yazılarına ihtiyacınız var. Bu, açılış sayfaları, e-posta pazarlaması, blog içeriği, kurşun mıknatıslarvb. İyi bir yazar değilseniz veya ekibinizde bir yazar yoksa, işinizin başı büyük belada demektir.

İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun bir içerik yazarı tutmak, onsuz yapamayacağınız bir şeydir. Markanız için doğru olan bir çalışanı işe almak tüm farkı yaratır çünkü pazarlama mesajlarınızı iletebilecek ve bunları hedeflerinize uyacak şekilde oluşturabileceklerdir.

İlk yazarınızı işe almak üzereyseniz, süreç boyunca bu beş hatayı yapmadığınızdan emin olun.

1. Önceden araştırma yapmamak

İçeriğe ve yazacak birine ihtiyacın olduğunu biliyorsun, ama tek bildiğin bu mu? Bu kişiyi işe alırken hedeflerinizin ne olduğundan ve onların gelişiyle neyi başarmayı umduğunuzdan bile emin değilseniz, iş için uygun olanı işe almayı bekleyemezsiniz. İşe alma sürecine başlamadan önce araştırma yaparak, doğru soruları sorma ve doğru kişiyi bulma konusunda daha donanımlı olursunuz.

Bir iş ilanı açmadan önce kendinize şu soruları sorun:

 • Yeni bir yazar işe alarak hangi hedefleri başarmak istiyoruz?
 • Okuyucuların içeriğimizi tükettikten sonra ne yapmasını istiyoruz?
 • Şirket içi ekibimiz içerik pazarlamasını üstlenebilir mi?
 • Ana odağımız hangi anahtar kelimelerdir?
 • Bir yazar tutacak bütçemiz var mı?
 • Gerekirse yeterli eğitim sağlayabilir miyiz?

Bu sorular önemlidir çünkü doğru uyumu bulmak için zemin oluştururlar ve süreç boyunca size düşünmeniz için bir şeyler verirler.

2. En ucuz seçeneği işe almak

İçerik yazarları olarak yeni başlayanlar daha düşük maaş veya daha ucuz ücretler talep edebilir, ancak bu iyi bir anlaşma yaptığınız anlamına gelmez. Finansal olarak, özellikle bütçeniz düşükse, iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, yalnızca alt içeriğe sahip olmak için birini daha ucuza işe almaya değmez. Ödediğinizin karşılığını alırsınız ve yüksek kaliteli kopyayı gözden kaçırmak akıllıca değildir.

Adaylar çoğu kez ücretlerini düşürür veya daha düşük bir maaş talep ederler çünkü deneyimsizdirler ve ne kadar maaş alırlarsa alsınlar bir yazma fırsatı için umutsuzdurlar. Bu, her düşük ücretli yazarın işinde iyi olmadığı anlamına gelmez, ancak değerini bilen insanlar buna göre ücret alacaklardır. Değerini bilenler, daha yüksek bir fiyattan ücret alacaklar çünkü teslim edebileceklerini biliyorlar.

Fiyatlarına değecek birini işe aldığınızda, şu içeriğe sahip olacaksınız:

 • SEO için optimize edildi
 • Hedef kitlenize göre uyarlandı
 • Yazım denetimi yapılmış ve dilbilgisi açısından doğru
 • Açık ve öz
 • Yetkili

3. Referanslarını dikkate almamak

Referanslar, herhangi bir özgeçmişin önemli bir parçasıdır. Adayların çalışanlar olarak neye benzedikleri, iş ahlaklarının nasıl olduğu, yaptıkları işte iyilerse, zamanı nasıl yönettikleri ve çok daha fazlası hakkında size doğrudan bilgi verirler. Bunları görmezden gelmek, o adayın ilk yazarınız olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilecek değerli bilgileri kaçırdığınız anlamına gelir.

Bilmek istediklerinize ve sizin için en acil olana bağlı olarak neyle ilgili sormak istediğiniz referans size kalmış, ancak başlamak için birkaç örnek:

 • Adayın önceki görevini ve sorumluluklarını teyit edebilir misiniz?
 • Adayı bu pozisyon için mükemmel kılan nedir?
 • Güçlü ve zayıf yönlerinden bazıları nelerdir?
 • Bu aday ne kadar güvenilir?
 • En büyük başarıları neydi?
 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?
 • Onları bu pozisyon için tavsiye eder misin?

İşe alma sürecini hızlandırmaya çalışırsanız, yanlış kişiyi işe alma şansı yüksektir. İçerik planınızın akışını sağlamak için aceleniz olabilir, ancak işletmenizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak doğru uyumu beklemek daha iyidir.

4. Portföylerini gözden geçirmek

Bir yazarın portföyü özgeçmişlerinin en önemli kısmı. Yazı stillerinin markanıza uyup uymadığını, olması gereken kalite düzeyinde olup olmadığını ve sektörünüzü anladıklarını bilmenin anahtarı budur. Öncelikle adayların portföylerine bakmak ve her parçayı iyice okumak önemlidir.

Yazılarının farklı yönlerine dikkat edin. Her parçayı SEO ile yazmışlar gibi görünüyor mu? Hedef pazarlarıyla konuşmak konusunda iyi bir iş yaptılar mı? Parçaları ayırmak için akılda kalıcı başlıklar ve alt başlıklar var mı? Optimize edilmiş görüntüleri içeriyorlar mı?

Portföylerinde, artan trafik veya daha iyi etkileşim gibi bir hedefe ulaşmalarına yardımcı olan makaleleri veya diğer içerikleri arayın. Bu, aynı hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir yazar için iyi bir göstergedir. Bunu zaten başka bir iş için yaptılarsa, sizin için de yapabilirler.

5. Açık talimatlar vermemek

Hiç dağınık, belirsiz ve profesyonelce olmayan bir iş ilanı okudunuz mu? Şirketler tam da bu şekilde yanlış adayları işe alır.

İşe alma süreci yeterince karmaşık. İş ilanınız belirli talimatlar veya bilgi vermediğinde, doğru uyumu işe alma şansı hiç yok. Başvuru sahipleri ne yapacaklarından, nasıl başvuracaklarından veya neleri dahil edeceklerinden emin değilse sürecin sorunsuz ilerlemesini beklememelisiniz. Bu nedenle net, optimize edilmiş bir iş ilanı oluşturmanız gerekir.

Doğru başvuru sahiplerinin ilgisini çekecek bir iş listesi oluşturmaya yönelik birkaç ipucu:

 • Sahip olunması gereken nitelikleri yazın. Aradığınız şey hakkında ne kadar spesifik olursanız, ihtiyacınız olan her şeye uyan kişiyi bulma şansınız o kadar artar. Belirli niteliklere, becerilere veya deneyime sahip bir aday arıyorsanız, bunu görevinize ekleyin. Bu, kriterlerinize uymayanların başvurmasını engelleyecek ve doğru yazarı bulmak için iş yükünü azaltacaktır.
 • Anahtar kelimeleri dahil edin. Gönderinize SEO eklerseniz, içerik yazma pozisyonu arayan adayların sizi bulması daha kolaydır. Sadece bir “yazar” istediğinizi belirtirseniz, her türlü yazarın başvurusunu alırsınız. Ancak istediğiniz bu değil, bu yüzden aradığınız yazar türünü ve hangi sektörde olduğunu detaylandırmak önemlidir. Anahtar kelimeleri başlıkta, gövde metninde, meta açıklamada ve mümkünse URL’de kullanın. Web sitenizi başvuruları kabul etmek için kullanıyorsanız, analizlerinizi takip edin gönderinizin nasıl performans gösterdiğini görmek için.
 • Konumu ekleyin. İçerik yazmanız için uzak bir çalışan veya sözleşmeli bir işçi aramıyorsanız, ofisinizin yerini eklemeniz çok önemlidir. İnsanlar uzak olmayan bir iş aradıklarında, aramalarına yerel anahtar sözcükler eklerler. Bunu yapmazsanız, bölgenizdekiler açık pozisyonunuzu keşfedemezler.
 • Açık ve öz tutun. Girişinizin üç sayfa uzunluğunda olmasına gerek yok. Çok az insan her kelimeyi okuyacak ve eğer başıboş dolaşıyorsanız, aradığınız şeyi detaylandırmıyor. Kullanıcıların bir doldurmasını sağlayarak süreci kısaltın konuşma anketi Başvurularını göndermeden önce nerede durduklarını ve nitelikli olup olmadıklarını bilirsiniz.
 • Web sitenizde bir kariyer bölümü oluşturun. Birçok şirket, doğrudan orada açık pozisyonlar yayınlayarak marka web sitelerinden yararlanır. Şirketinizle ilgilenen iş arayanlar için bir açılış sayfası görevi görür ve aldığınız başvuru sayısında ve adayların kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.
 • Video içeriğinden yararlanın. Kullanıcılar videoyu sever ve video pazarlama, insanların dikkatini çekmenin ve onlara şirketiniz hakkında benzersiz bir şekilde bilgi sağlamanın harika bir yoludur. İş arama sürecinize video eklemek, markanızı profesyonel adaylar arayan diğerlerinden ayırır. Potansiyel adaylara çalışma kültürünüzün ve ekip üyelerinin nasıl olduğunu göstermek için ekibinizin, çalışma ortamının ve daha fazlasının videolarını yükleyebilirsiniz. Bu, onlara neyi dört gözle bekleyecekleri ve şirketinizin onlar için uygun olup olmadığı konusunda daha net bir fikir verir.

Sana doğru

İlk içerik yazarınızı işe almak çok önemlidir. Web sitenizdeki içeriğin kalitesinden ve markanızın çevrimiçi olarak nasıl tasvir edildiğinden sorumludurlar, bu nedenle süreci aceleye getirmeden olası her adayın üzerinden geçmek önemlidir. Araştırmanızı önceden yapın, en uygun olana göre işe alın, referanslarıyla konuşun ve portföy parçalarını okuyun. Her adımı atmak buna değer çünkü bu, içerik pazarlama stratejinizin daha iyi işlere yol açacağı anlamına geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *