Instagram Ebeveyn Denetimleri Nasıl Kurulur

Instagram hızlı büyüyor. Şu anda sosyal medya devinin ne kadar büyük olduğu düşünüldüğünde, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanın uygulamanın keyfini çıkarması anlaşılabilir. Ancak internet ile ilgili her şey gibi sosyal medya sitesi de çocuğunuzu korumak için önlemler alınmazsa tehlikeli bir yer haline gelebilir. Instagram’ı kullanırken çocuğunuza zarar gelmemesini sağlamanın en iyi yolu Instagram ebeveyn kontrollerini kurmaktır.

Instagram hakkında her ebeveynin bilmesi gereken şeyler

Çocuğum Instagram için uygun mu?

Her çocuk farklı olduğu için burada fazla bir şey söyleyemeyiz. Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu nedenle çocuğunuzun Instagram’da olup olmayacağına karar vermelisiniz. Aklınızı doğru kararı vermek için aşağıyı okuyun.

Instagram hesabı oluşturmak için yaş aralığı nedir?

Çocuğunuzun Instagram’da gördüklerini kontrol etmenin sorunu, çocuğunuzun hesabına doğrudan erişememenizdir. Instagram’ın bazı yasaları vardır ve gizlilik içinde olanı, bir sahibin hesabına ebeveynler dahil hiç kimseye erişim vermemesi gerektiğini söyler.

Instagram’da yetkili bir hesaba sahip olmak için minimum yaş 13’tür. Çocuğunuz yetkili bir sahipse, onun adına güvenlik önlemlerinin alınması için onunla birlikte çalışmanız gerekecektir.

Instagram hangi ebeveyn kontrolü adımlarını sunuyor?

Instagram’ın ebeveyn denetimleri var, ancak burada bir sorun var. Evet, gerçek ebeveyn denetimleri çocuğunuza hangi tür içeriğin ulaşacağını kısıtlayabilir, ancak sorun bu ayarların çoğunun geri döndürülebilmesidir.

Instagram Ebeveyn Kontrolü Nasıl Kurulur

Güvenlik amacıyla çocuğunuzun hesabında bir ebeveyn kontrol sistemi kurmak için eksiksiz bir kılavuz.

Özel hesap: Yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, çocuğun hesabını özel olarak ayarlamaktır. Her hesap, oluşturulduklarında varsayılan olarak herkese açıktır, bu nedenle ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek için özel olarak değiştirmeniz gerekir.

Çocuğunuzun hesabını özel olarak değiştirir değiştirmez, hesabın topluluğun geri kalanıyla bağlantısı kesilir. Sadece çocuğunuzu takip eden ve çoğu arkadaş olan kişiler çocuğunuzun paylaştıklarını görebilir ve onlar dışında kimse çocuğunuzun ne yazdığını göremez.

Hesabı özel olarak ayarlamak için, alttaki menüde bulunan profil simgesine ve ardından üç noktaya dokunarak profilinizde gezinmeniz gerekir. Menüden Özel Hesap’ı seçin.

Gereksiz kişileri kaldırmak: Hesabı özel olarak ayarladığınızdan, çocuğunuzun hesabı artık çocuğunuzun takipçi listesinin dışındaki hiç kimse tarafından görülemeyecektir. Şimdi Instagram’daki takipçileri temizleme ve çocuğunuzun profilini takip eden, özellikle şüpheli biri olup olmadığını görmenin zamanı geldi. Bu kişinin durmasını istiyorsanız, tek yapmanız gereken gereksiz olanları kaldırmaktır. Instagram takipçileri Çocuklarınızın aşırı ayrıntıları bilmesine gerek olmadığını düşündüğünüz kişiler. Takipçi listesine tek bir dokunuşla bu Instagram takipçilerini kaldırmaya başlayabilir ve kaldırmak istediğiniz takipçi profiline gidebilirsiniz. Bundan sonra, üç noktaya tıklamayı deneyin ve kaldır’a tıklayın.

Kötüye kullanım veya uygunsuz yorumlar: Bir çocuğun psikolojisi sizinkinden biraz daha hassas çalışır. Yani, herhangi biri sizi takdir ettiğinde mutlu olursunuz, oysa küçük arkadaşınız takdir edildiğinizde yaptığınızdan iki kat daha mutlu olabilir. Ancak olumsuz yorumlarla aynı şekilde çalışır; bir günü tamamen mahvedebilirler. Instagram, saldırgan yorumları basitçe engelleyerek sansürleme seçeneği sunar.

Profillerine gitmeli ve bu üç noktayı tıklamalısınız, yorum kontrolüne tıklamalısınız ve etkinleştirmek için ‘Rahatsız Edici Yorumu Gizle’ seçeneğine tıklamalısınız. Instagram’ın gizlilik protokolü, herhangi bir gönderinin altındaki saldırgan yorumları tarayarak çalışır. Ayrıca Instagram, protokolünü güçlendirmek için gittikçe daha fazlasını ekliyor.

Saldırgan ünlülerin takibini bırakın: Ebeveyn kontrolü kurulumu için yapmanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun takip ettiği ve genellikle saldırgan veya yetişkinlere uygun içerik yayınlayan ünlüleri silmektir. Çocuğunuzun o hesaba ait herhangi bir etkinliği görmemesini istiyorsanız, o profile giderek takibi bırakın ve bir kez tıklayarak aşağıdaki seçeneğe çevirin.

Yorumları kapatın: Çocuğunuzun, çocuğunuzun hesabındaki herhangi bir gönderi için belirli yorumları görmesini istemiyorsanız, yorumları kapatmayı deneyin. Bu özellik, yorum bölümünü kısıtlamanıza yardımcı olacaktır. Gönderiyi tıklayıp üç noktaya dokunarak bunu başarabilirsiniz, ardından seçeneklerden ‘Yorumları Kapat’ı göreceksiniz.

Engelleme: Çocuğunuz bir Instagram hesabının uygunsuz olduğunu düşünüyorsa, şans eseri Instagram size kullanıcıyı engelleme seçeneği sunar. Bu, belirli bir takipçinin etkili bir şekilde gizlenmesi ve profilinizi görememesi gibi size çok yardımcı olacaktır.

Profiline gidin, sağ üstteki üç noktaya dokunun ve ardından herhangi bir kullanıcıyı engellemek için engelleme seçeneğini seçin. Gerekçeyi verin ve arzu hesabınız bloke edilecektir.

Raporlama: Çocuğunuzun, incitici bir şeyin tekrar tekrar resimlerini yayınlayan veya herhangi bir topluluğa birçok şekilde zarar verecek bir takipçisi varsa, bunu bildirmeyi deneyin. Bu şekilde, takipçi ile iyi ilişkiler kurabilir ve incitici içeriği Instagram’dan kaldırabilirsiniz.

Herhangi bir gönderiyi açıp sağ üstte bulunan üç noktaya dokunarak bildirmeyi deneyebilir, rapor’u tıklayabilir ve gönderiyi neden bildireceğinizi seçebilirsiniz.

Geçici devre dışı bırakma: Son olarak, ebeveyn kontrolü kurulumunun herhangi bir noktasında Instagram’ın çocuğunuz için herhangi bir şekilde uygunsuz olduğunu düşünüyorsunuz, ardından belirli bir süre için onu sökmeyi deneyin. Instagram size iki ana seçenek sunar; başlangıçta, çocuğunuzun hesabını devre dışı bırakabilir veya doğrudan bu hesabı silmeye gidebilirsiniz.

Bunlar, çocuğunuzun Instagram hesabında ebeveyn kontrolü kurulumu için bazı adımlar ve püf noktalarıdır. Bu, çocuğunuzun daha iyi bir insan olarak büyümesine ve sansürlü düşünceleri olan çocuksu bir beyne sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *