İş Sürekliliği | Yeniden Buluş ve Dijital Dönüşüm

COVID-19 ortaya çıktığında ve küresel bir pandemi haline geldiğinde, kimsenin başucu kitabı – kesin olanı bırakın – iş sürekliliğinizi getirdiği benzeri görülmemiş zorluklara nasıl yanıt vereceğiniz ve uyarlayacağınız hakkında.

Evde kalma emirleri ve sosyal mesafe yürürlüğe girdikçe ve önemli büyüklükteki iş gezileri, konferanslar ve toplantılar iptal edildiğinde, yüz yüze insan bağlantısının iş yapmak için ne kadar hayati olduğu bize hızlı bir şekilde hatırlatıldı.

Müşteriler ve iş ortaklarıyla olduğu kadar dahili olarak da iş yapmak için mevcut tüm dijital kaynaklara dönmek dışında çok az seçeneğimiz vardı. Pek çok kişi için bu, mağaza içi, uygulamalı müşteri deneyimi sağlamaya dayalı olarak kurulan ve geliştirilen Minnesota merkezli Legacy Toys’da olduğu gibi, tamamen çevrimiçi satış ve hizmete büyük bir geçiş anlamına geliyordu.

Ancak sahibi Brad Ruoho söyledi Servet “işini hızla döndürmesi ve (pandemiden önce zaten hareket halindeydi) hemen bir çevrimiçi mağaza inşa etme planlarını hızlandırması gerekiyordu.” Ruoho, “Kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey göndermekten günde birkaç yüz paket göndermeye kadar çok hızlı büyüdük.” Dedi.

Bir pandemi sırasında işinizi uyarlayın ve ilerletin

Fiziksel bir ofis binasına gidip gelme ve meslektaşlarla bir araya gelme ya da müşterilerle buluşmak için binlerce kilometre seyahat etme geleneksel ofis kültürü, iş yapmanın o kadar kökleşmiş bir yolu olmuştur ki, birçok kuruluş isteksizdi ya da evden çalışma teklif etmeyi tamamen reddetti ya da sanal seçenek. Neden? Çünkü işleri hep böyle yaptık ve hiçbir şey bizi değişmeye zorlamıyordu. Girin: COVID-19.

Dünya, hayatın ve işin normale dönmesini, uyum sağlamasını ve yeniden icat etmesini sağlamak için işbirliği içinde çalışan hem insan hem de dijital yönlere ne kadar ihtiyaç duyduğunu aynı anda keşfetti. Dijital olarak olgun işletmelerin zaten bilmediği bir şey değil. Ancak bu ölçek ve çeşitli uygulama, iş, eğitim, sosyal veya kişisel olsun, her benzersiz bağlama ve duruma sürekli yenilik ve adaptasyon gerektiriyordu.

Yüz yüze ofis yaşamı birçok açıdan önemli olmaya devam ederken, binlerce şirket gerçekten de büyük ölçüde uzak bir işgücü ile çalışabileceklerini keşfetti. Çünkü mecburlardı.

Birdenbire dünya; çalışırken, okuldayken, sosyalleşirken ve hatta evden eğlenirken evde kalma emirlerini yönetmenin yollarını bulmak zorunda kaldı. Neyse ki, dijital araçlar sektörler, endüstriler ve işletmeler arasında bu birçok uyarlamayı mümkün kılacak noktaya kadar geliştirildi.

Şimdi dijital çağın tam olarak başladığını fark etme zamanı. İşletmenizin dijital dönüşümünü başlatmanın, devam ettirmenin ve hızlandırmanın yollarını bulmak, artık pandemi sonrası dünyaya ilerlemek için açık bir gerekliliktir. Hazır ol ya da olma.

Bu dünya hala gelişiyor ve sürekli değişiyor ve öngörülemeyen birçok zorluğu beraberinde getireceği kesin. Ancak 2020’nin başından beri öğrendiğimiz bir avuç dersten emin olabiliriz. Bu dersler, tüm insanlar için daha iyi bir dünya yaratmak için dijital çözümler kullanarak işletmeyi yeniden keşfetmeye yönelik ilkeleri yönlendirdiği için en iyi uygulamalar değildir.

Gerçek zamanlı müşteri içgörülerinden yararlanın

Pandemiden önce bile müşteriler an be an değişiyordu ve işletmeler, gelişen tüketicilere ayak uydurmak için müşteri verilerinden gerçek zamanlı içgörüler elde etmek için akıllı dijital araçlar kullanıyordu. Veri analizi, işletmelerin müşterilerinin davranışlarındaki değişiklikleri görmelerine ve neye ihtiyaç duyduklarını, istediklerini ve nasıl hissettiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı oldu. Bu, veriye dayalı eylemin gerçek zamanlı olarak etkili bir şekilde yanıt vermesini sağladı.

Göre Deloitte, “COVID-19,” varsayılan olarak içgörüye dayalı “dijital olarak yerel kuruluşların çok daha yüksek direnç gösterdiğini acı verici bir şekilde gösteriyor … Bu kuruluşlar krizi daha sorunsuz yönetmek için donanımlılar ve ayrıca onların daha hızlı iyileşip mükemmelleşmesini bekliyoruz …”

Daha büyük dijital olgunluğa sahip şirketler, müşteri ihtiyaçlarına çeviklikle yanıt verebildi. Ve COVID-19 salgını sırasında, eskisinden çok daha hızlı ve şiddetli bir şekilde değiştiği için duygu.

Örneğin, birçok şirket, Adobe Creative Suite gibi hizmetleri ve kaynakları kullanılabilir hale getirerek müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermenin yenilikçi yollarını buldu. üniversite öğrencilerine uygun 2020 İlkbahar döneminde üniversite teknoloji laboratuvarlarındaki araçlara artık erişemediklerinde, sunulan diğer programlar öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yaratıcı ve üretken olmaya devam etmelerine yardımcı olmak.

Pandemi aracılığıyla çevik iletişimi etkinleştirin

Mesajlarınızı ve iletişimlerinizi buna göre ayarladıkça gerçek zamanlı, veriye dayalı müşteri içgörülerinizin eyleme dönüştürülebilir hale geldiği yer burasıdır. Bilgi ve dolayısıyla müşteri ve çalışan duyarlılığı çok hızlı ve çok sık değişirken, iletişimlerinizi gerçek zamanlı verilere dayalı çeviklikle döndürmek çok önemlidir.

Birçok kuruluş, şirket iletişimlerini çalışanlarla ve müşterilerle paylaşmak için düzenli haber bültenleri, güncellemeler ve dijital kanallar oluşturmanın yanı sıra, onlara sorular sormaları ve kuruluşlar ve endüstrilerdeki meslektaşlarının ve meslektaşlarının nasıl yanıt verdiklerini ve uyum sağladıklarını öğrenmeleri için alan sağladı.

Göre McKinsey raporu, “Liderler, açık ve basit güvenlik talimatları için hükümetlere ve medya kuruluşlarına boyun eğme eğiliminde olabilirler. Yapma. İşverenler, çalışanlarının kendilerine güvenilir kaynaklar olarak ne kadar güvendiğini genellikle hafife alıyor. “

Çalışanlar, hızla değişen politikalar ve kaynaklara erişim hakkında bilgi sahibi olmak için şirketin intranet sitesi OneWalmart’ı kullandığından, çalışanlarla iletişim ve etkileşim için merkezi alanlar yaratmak Walmart için önemli olmuştur. Çalışanların kendilerini bağlı ve bilgili hissetmelerine yardımcı olmak, işlerinde de kendilerine daha güvenli, bağlı ve üretken olmalarına yardımcı olacaktır.

Dijital dönüşümünüzün temel bir yönü olarak insan bağlantısını besleyin

Çevik iletişimi bu kadar önemli kılan şey budur çünkü iletişim insan bağlantısı için çok önemlidir. Çocukları evden eğitmeyi de içeren evden çalışmaya uyum sürecinde çalışanların izlenmesi ve desteklenmesi, pandemi sırasında zihinsel ve fiziksel sağlığı sağlamak için önemli bir odak alanı olmuştur. Bu çabanın bir kısmı, çalışanlarınızı kontrol etmek, onları döngüde tutmak ve birbirleriyle ve şirket kültürüyle meşgul olmak için iletişimi sürdürmektir. Bu, Zoom mutlu saatleri, trivia geceleri ve diğer sanal sosyal etkinlikler biçimini aldı.

Bazı yollar bağlantı duygusunu sürdürmek ve dijital dönüşümü entegre etmenin yanı sıra katılım, devam eden karşılama geleneklerini, check-in e-postalarını ve tükenmişlikle mücadele etmenin yanı sıra anlamlı bağlantılar kurmaya yönelik önlemleri içerir.

Nihayetinde, açık ve özgün bir şekilde iletişim kurmak, müşteri ve çalışan toplulukları arasında etkileşim için alanlar sağlamak ve çalışanlarınıza ve müşterilerinize insan olarak özen ve ilgi göstermek, salgın ve ötesinde şirket kültürünüzü ve marka değerinizi geliştirmeye ve güçlendirmeye devam edecektir.

Daha önce duyduğumuz gibi, dijital ve insani dönüşüm birbirini tamamlayan, aynı sürecin iki temel yönüdür. Makine bilgi işlem gücü ve algoritmik zeka, insan yeteneklerini genişletir ve artırır ve empati, stratejik düşünme ve bağlamsal farkındalık gibi benzersiz insan özellikleri, makine öğrenimi içgörülerinden etkili bir şekilde faydalanır. İnsan bağlantısı esastır.

Dijital devrimi kucaklayın

Adobe Pazarlama Stratejisi ve İletişim Başkan Yardımcısı Stacy Martinet’in dediği gibi, “Geri dönmeyeceğiz. Dijital devrim burada. Bu, sonraki bölümün başlangıcıdır ve insanlar şimdi ne öğrenirlerse öğrensin, bu gelecek çağ için onlara çok iyi hizmet edecektir. “

Eski normal geri gelmeyecek. Ve bu iyi bir şey. Siz ve müşterileriniz için büyümek ve gelişmek için zorluklardan ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanın. İş, okul, iş, eğlence, seyahat ve günlük yaşam değişmeli ve yeniden keşfedilmiş dünyamızı şekillendirmek için bu fırsata sahibiz.

Normalin yeniden icat edilmesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinin ve Adobe’ye göz atın İş Sürekliliği Başucu Kitabı bir pandemi sırasında işinizi uyarlama ve geliştirme dersleri için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *