İşinizi Büyütmek için Yapay Zekayı İç Satış ile Nasıl Eşleştirebilirsiniz?

İç satışlar, hedeflenen bir mesajla iş alıcılarına ulaşmak için her zaman son derece profesyonel bir strateji olmuştur. Ve bugün iç satış temsilcileri, genellikle bir şirketin hem mevcut müşterilerle hem de potansiyel müşterilerle ilk iletişim hattıdır.

Temsilcilerinizi olabildiğince üretken kılmak için, yüksek değerli hesaplarla ilişkiler kurmaya odaklanmalarını istiyorsunuz… dolar için çevirmeye değil. Hesap tabanlı pazarlama (ABM) işte tam olarak bununla ilgilidir – şirketlerin satın alma eğilimi en yüksek olan potansiyel müşterileri hedeflemelerine yardımcı olmak.

Karışıma, karmaşık algoritmaları işleme yeteneği, makine öğrenimi kapasitesi ve doğal dil işleme kolaylığı ile yapay zeka (AI) ekleyin ve ABM’yi steroidlere koyuyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla. AI, yüksek değerli potansiyel müşterileri ölçeğe göre belirleyebilir ve temsilcilerinizin satış görüşmelerini tamamlayan kişiselleştirilmiş, çok kanallı bir müşteri deneyimi sunarak satış ekibinizin çabalarını tamamlayabilir.

Hesap Tabanlı Pazarlama ve Yapay Zeka Birlikte Çalışıyor

ABM, satış ekiplerinin içinde geleneksel listelerden ve potansiyel müşterilerden uzaklaşıyor ve ideal müşteri profillerini (ICP) oluşturmak için müşteri verilerini analiz etmelerine ve bu bilgileri müşterilere dönüşme olasılığı en yüksek olan müşterileri belirlemek için kullanmalarına yardımcı oluyor.

Sadece bir zorluk var. Şirketlerin bugünlerde topladığı büyük miktardaki veri, satış ekiplerini batırıyor.

Yapay zeka, veri yığınınızdan müşteri içgörüsünün meşhur iğnelerini toplayabilir. Sonuç, satış temsilcilerinizin açılış konuşmalarını kişiselleştirmek ve olası bir müşterinin belirli sorunlu noktalarını ele almak için ihtiyaç duydukları bilgilerle donanmış olmasıdır. İlk görüşmeler daha hızlı bir şekilde ilişkilere ve nihayetinde satışlara dönüşür.

Bu potansiyel ile şaşılacak bir şey yok Yapay zeka durumu üzerine InsideSales.com anketi şirketlerin yapay zekayı hızla benimsediklerini buldu. Şu anda satış otomasyonu ve Büyük Veri’den sonra üçüncü en önemli trend. Tüm uygulamalar satışla ilgili olmasa da, yapay zekanın iş kullanımı 2017 ile 2018 arasında% 97,7 arttı. Bunu kullandıklarını söyleyen anket katılımcıları% 35,7’den% 70,6’ya sıçradı.

İç satış ekibinizin işinizi büyütmek için AI ile ABM’yi nasıl eşleştirebileceği aşağıda açıklanmıştır:

İdeal müşteri profilinizi oluşturun

AI, büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleme gücüne sahiptir. Gelişmiş algoritmalar kullanarak, yapay zekanın makine öğrenimi kapasitesi, mevcut müşteri tabanınızdaki kalıpları belirlemek için verileri derinlemesine inceleyebilir. En iyi müşterilerinizin sahip olduğu demografi, firma yapısı ve teknografiye ilişkin içgörülerle, ideal müşteri profilinizi daha doğru bir şekilde modelleyebilirsiniz.

Uygulanabilir hesapları tanımlayın

AI, ICP’nizi kullanarak, sattıklarınıza en çok ihtiyaç duyan potansiyel müşterileriniz arasında bu hesapları belirlemek için büyük veri dosyaları ve iletişim kayıtlarını hızla ayırabilir. Artık soğuk bir listeden çalışmak, LinkedIn’de filtrelenmiş aramalar yapmak, pazar bilgisi yazılımını incelemek veya sürekli olarak pazarlama nitelikli potansiyel müşteriler aramak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, iç satış ekibinizin çabalarını odaklamaları gereken şirketleri tahmin eden bir kristal küre vardır.

Potansiyel müşterilerle bire bir iletişim kurun

AI, yüksek değerli potansiyel müşterilerinizi belirlemekten daha fazlasını yapar. Şirket verilerini tanıyabilir ve iç satış temsilcilerinin her bir olası müşteriyi kişisel olarak meşgul etmek için kullanabileceği yararlı bilgiler haline getirebilir. Böylece, bir satış konuşmasını bir iş ilişkisi için sıçrama tahtası olan bir konuşmaya dönüştürür.

AI, alıcıların yolculuğu boyunca potansiyel müşterileri desteklemeye yardımcı olur

Potansiyel bir alıcıyla iletişim hattını açtıktan sonra, satışı kapatmak için hala uzun bir süreçle karşı karşıya kalırsınız. Büyük, yüksek dolarlık işlemler, birden çok karar vericiye ve uzun satın alma döngülerine sahip karmaşık satışlardır. Sonuçları optimize etmek için bir satış kadansı her birey ve hesap için özelleştirilmiş mesajlaşma ile. AI bu süreçte size şu şekilde yardımcı olabilir:

Karar vericilerle takip edin

Karar vericiler, alıcıların yolculuğunda ilerlerken soruları olur. İlişkinizi güçlendirmek ve ürün ve hizmetlerinizi akılda tutmak için alıcıların ihtiyaçlarını önceden tahmin etmeniz gerekir. Yapay zeka, temsilcilerin sorunlu noktaları ve sektöre özgü sorunları ele almak için düzenli olarak planlanmış takibi potansiyel müşterilerle kişiselleştirmelerine yardımcı olabilir.

Örneğin, bazen bir şirket içindeki bir olay veya değişiklik (taşıma, birleşme veya satın alma gibi) fırsatınızın değiştiğinin bir işaretidir. Bir yapay zeka algoritması, bu sinyalleri erkenden tespit etmenize ve rakiplerinizden önce kişiselleştirilmiş bir yanıtla ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ve hesap tabanınız büyüdükçe, satış ve pazarlama otomasyonuyla birleştirilmiş AI, herkesin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir.

Mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirmek

Çoğu şirket, müşteri ilişkilerini genel e-postalar, web semineri davetiyeleri ve teknik incelemelerle besler. Yapay zeka, bir şirket içindeki sinyallere göre hareket etmek, sektör sorunlarını ele almak ve müşterinizin acil ihtiyaçlarına hitap eden belirli bir üst satış veya çapraz satış ile ulaşmak için tutma kampanyalarınızı kişiselleştirerek oyununuzu geliştirir.

Müşteri iletişimlerini kişiselleştirin

AI, genel yanıtları geçersiz kılıyor. Doğal dil işleme yoluyla, sistemler amacı işleyebilir ve uygun şekilde yanıt verebilir. Böylece AI, satış temsilcilerinin doğru zamanda doğru mesajı iletmesine yardımcı olur.

Web sitesi deneyimlerini kişiselleştirin

AI odaklı dinamik içerik, web sitenizi ziyaret etmeyi benzersiz ve oldukça alakalı bir deneyim haline getirebilir. Ziyaretçiler, içeriğinizi derinlemesine incelemek yerine, yalnızca kendi sorunlarını, ilgi alanlarını ve sektörlerini ele alan makaleleri ve bilgileri görürler ve aynı zamanda ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve hizmetleri sergilerler. Bu sayede web sitesi, iç satış ekibinizin çalışmalarını güçlendirir.

Bugün yapay zeka, temsilcilerin oyunlarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. İç satış temsilcileriniz, satış oyun kurucularıdır. Yapay zekanın yardımıyla, pas oyunları harika bir yer oyunundan faydalanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *