İşletmeniz için Potansiyel Müşteri Oluşturmanın 6 Güçlü Yolu

İşletmenizin gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, insanlara işletmeniz hakkında bilgi vermelisiniz. Bu olmadan, piyasadaki en iyi ürüne sahip olsanız bile dönüşüm hedeflerinize ulaşmanız imkansızdır.

İşletmenizi tanıtmanın ve insanların bunu bilmesini sağlamanın çeşitli yolları olsa da, en etkili olanı e-posta pazarlamasıdır. Bir ile % 4400 YGe-posta ile pazarlama, işletmenizin olmadan büyüyemeyeceği bir stratejidir.

Bunun 2 ana nedeni var. Birincisi, size doğrudan gelen kutularına inerek potansiyel müşterilerinizle doğrudan etkileşim kurma şansı verir. Dolayısıyla, potansiyel müşterilerinizi dönüştürmek için e-postalarınızı biraz kişiselleştirerek bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

İkincisi, sosyal medya gibi diğer pazarlama platformlarından farklı olarak (takipçileriniz üzerinde kontrolünüzün olmadığı yerlerde), e-posta listeniz yalnızca size aittir. Bir gün sosyal medya hesabınız askıya alınırsa, hesabınızla birlikte tüm hayranlarınızı ve takipçilerinizi kaybedersiniz. Ve bunun üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayacak. E-posta listenizde durum böyle değildir çünkü üzerinde tam kontrole sahip olabileceğiniz bir şeydir.

Ancak yetiştirebileceğiniz bir e-posta listesine sahip olmak için önce bir e-posta listesi oluşturmanız gerekir. Bu, ancak insanları e-posta adreslerini göndermeye ikna edebilirseniz yapılabilir. Buna olası satış yaratma denir.

Bununla birlikte sorun, önermek için ikna edici bir şeyiniz olmadıkça, insanların liste oluşturma çabalarınızı görmezden gelmeleridir. İşte potansiyel müşteri yaratma stratejileri burada devreye giriyor. Uygun bir müşteri adayı oluşturma stratejisiyle, onları e-posta adreslerini göndermeye kolayca ikna edebilirsiniz.

İşte potansiyel müşterilerinizi e-posta adreslerini göndermeye ikna ederek dönüştürmeyi denemenin en etkili yollarından bazıları. Öyleyse onları kontrol edelim.

1. Yakında Bir Sayfa Ekleme

Kurşun üretimi bir günlük iş değildir. İşletmeniz için tek bir müşteri adayı bulmak birkaç hafta, bazen aylar alır. Öyleyse neden web sitenizi oluşturmaya başladığınız günden itibaren oluşturmaya başlamıyorsunuz?

Tek yapman gereken yakında gelecek sayfası ekle son tasarımınız üzerinde çalışmaya devam ederken web sitenize. Bu, yaklaşmakta olan işiniz hakkında heyecan yaratmanın ve e-posta listenizi büyütme konusunda bir başlangıç ​​yapmanın harika bir yoludur.

İnsanlara heyecan verici bir şeyin yaklaştığını ve e-posta adreslerini göndermeleri durumunda onları lansman hakkında bilgilendireceğinizi bildirin. E-posta adreslerini kolayca göndermelerini sağlayan sağlam bir CTA (Harekete Geçirici Mesaj) düğmesi eklemeyi unutmayın.

2. Kurşun Mıknatıslar Sunun

İnsanlar freebies’i sever. Ücretsiz olarak sunduğunuz bir şeyle e-posta adreslerini değiştirmekten çekinmezler. Öyleyse neden e-posta listenizi büyütmek için bu taktiği kullanmıyorsunuz?

Süslü veya pahalı bir şey olmak zorunda değil. İnsanların onu faydalı bulduğundan emin ol. Eğitici veya problem çözen herhangi bir şey olabilir. Dijital bir indirme, bir PDF dosyası, infografikler, resimler, hile sayfaları veya benzeri bir şey sunabilirsiniz. Bunlara kurşun mıknatıslar denir.

Ziyaretçilerinize faydalı kurşun mıknatıslar sunarak, ziyaretçilerinizin e-posta listenize katılma olasılığını büyük ölçüde artırabilirsiniz. Ancak nişinize özel kurşun mıknatıslar yaratmayı unutmayın. Aksi takdirde, sadece kafalarını karıştırırsınız.

3. Eşantiyonları Çalıştırın

Koşu eşantiyonları işletmeniz için olası satışlar oluşturmanın çok etkili bir başka yoludur. Daha önce de belirtildiği gibi, insanlar hediyeleri ve hediyeleri severler. Bu yüzden, bir hediye organize ettiğinizi gördüklerinde, ödülü kazanma umuduyla kesinlikle katılmak isteyeceklerdir.

Yeni potansiyel müşterileri çekmenin çok güçlü bir yolu. Yarışmaya katılmak için e-posta adreslerini kullanarak kaydolmalarını isteyin. Bunu yaptıklarında, e-posta listeniz otomatik olarak büyümeye başlar. Daha fazla insana ulaşmanızı sağlamak için onlardan bunu başkalarına yönlendirmelerini de isteyebilirsiniz.

4. Geçitli İçerik Oluşturun

E-posta listenizi büyütmenin çok etkili bir başka yolu da geçitli içerik oluştur. Bu, potansiyel müşterilerinize iletişim bilgileri karşılığında değerli bilgiler sunmanın bir yoludur.

Geçitli içerik, bir ışık kutusu açılır penceresinin arkasına gizlenmiş yüksek kaliteli bir blog gönderisinden başka bir şey değildir. Web sitesi ziyaretçileriniz bu yayınlara yalnızca e-posta adreslerini göndererek erişebilirler. Ancak insanları bunu yapmaya ikna etmek için, onları girişinize bağlamanız gerekir. Giriş ortalama bir girişse okumaya devam etmek istemeyebilirler.

5. Kupon sunun

Satacak bir ürününüz varsa bu süreç daha etkilidir. Yalnızca e-posta listenizi genişletmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda satışlarınızı da artırır ve sadık müşteriler oluşturmanıza yardımcı olur.

Buradaki fikir, e-posta adresleri karşılığında kupon kodları sunmaktır. Bu kuponlar daha sonra ürünlerinizi satın alırken kullanılabilir. Bu, bu kuponu kullanarak müşterilerinizin ürününüzü daha düşük bir fiyata satın alabileceği ve tasarruf edebileceği anlamına gelir. İnsanları web sitenize çekmenin ve e-posta adreslerini toplamanın çok akıllıca bir yolu.

6. Optin Kampanyaları Oluşturun

E-posta listenizi büyütmenin bir başka süper başarılı yolu da optin kampanyaları oluşturmaktır. Optin, izleyicilerinizi web sitenizde harekete geçmeye ikna etmek için görüntülenen bir pop-up şeklinde özel bir mesajdır.

Bu, trafiğinizi bir açılış sayfasına yönlendirmekten, takipçilerinizi artırmak veya e-posta listenizi büyütmekten herhangi bir şey olabilir. Ancak, çoğunlukla bir e-posta adresi gibi bir bilgi parçası almak için kullanılırlar.

Çoğu pazarlamacı, ziyaretçilerini rahatsız etme korkusuyla web sitelerinde pop-up kullanmaz. Ancak ne kadar müdahaleci görünürlerse görünsünler, yine de sonuç vermeye devam ederler. İşin püf noktası alaka düzeyindedir. Alakalı tercihler oluşturabilirseniz, ziyaretçiler kesinlikle bunlara cevap verecektir.

Potansiyel müşteri yaratma, müşteri ilgisini kazanmanın başlangıcıdır. Yalnızca işletmenizle zaten ilgilenen olası bir müşteri e-posta adreslerini gönderecektir. Dolayısıyla e-posta adreslerini topladığınızda onları satışa dönüştürme olasılığı da artar.

Bu nedenle olası satış yaratma, pazarlamanın görmezden gelemeyeceğiniz en önemli adımlarından biridir. Bu nedenle, müşteri adayı oluşturma stratejinizi başarılı kılmak için yukarıdaki ipuçlarını akıllıca kullanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *