Pazarlamada Dijital Dönüşümü Keşfedin

Müşteri beklentileri her geçen gün değişiyor. Konu dijital pazarlama olduğunda, işiniz statükoyu sürdürmekten memnun olabilir, ancak kendinizi rahat hissetmeyin. Hiçbir şey yapmamak, yakında sizi rekabete ayak uydurmak için çabalamaya bırakabilir. Dijital ortam inanılmaz bir hızla yenilik yapıyor. Aslında, IDC Ortalama olarak 2025 yılına kadar, bağlı kişinin bağlı cihazıyla her 18 saniyede bir etkileşim kuracağını tahmin ediyor. Pazarlamadaki dijital dönüşüm, bu evrimin ön saflarında yer alacak. İşletmenizi pazar değişikliklerine ve değişen beklentilere hazırlamamak, gelecekteki büyümesi üzerinde felaket bir etkiye sahip olabilir.

İyi haber şu ki, bir şeyler yapmaya başlamak için bundan daha iyi bir zaman yok. Hala değişiklik yapma konusunda kararsızsanız, riskleri göz önünde bulundurun. İnovasyon yapmanıza yardımcı olmak için, dijital pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda hiçbir şey yapmamanın beş riskini özetledik.

1. Rekabet müşterileriniz için geliyor.

Rekabetin her zaman müşterileriniz için geldiğini biliyordunuz, ancak şimdi bir avantajları var. Harekete geçiyorlar. Rakipleriniz, işlerini uzun vadede başarı için konumlandıracak en son teknolojiyi benimsiyor. Doğru dijital pazarlama araçlarıyla, yalnızca yeni müşterileri değil, aynı zamanda yaşlanan teknolojinizden hoşnut olmayabilecek dijital olarak bilgili müşterileri de çekebilirler. Müşteri talepleri değişmeye devam edecek. En iyi tavsiye, onlarla değişmektir.

2. Daha az verimlilik, daha az etkinlik.

Başarılı olmak için pazarlama ekibinizin verimli ve etkili olması gerekir. Kanallar arasında hızlı ve esnek kampanya dağıtımı yalnızca dijital pazarlamada “olması güzel” olmamalı, harika müşteri deneyimleri oluşturmak için de gereklidir. Ancak, kampanyanın yürütülmesi için BT veya ajans desteğine güvenmek tam bir kanıt değildir. Pazarlama ekibinizi, kampanyaları hızlı bir şekilde dağıtmak için gereken modern pazarlama otomasyonu araçlarıyla güçlendirin. Değişiklik yalnızca müşteri katılımını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda verimlilik ve etkinlikten tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır.

3. Kampanyalar etki bırakmalıdır. Ya da unutulurlar.

Doğru müşteriyle, doğru zamanda, onları ilgilendiren konular veya iş çözümleri hakkında iletişime geçerseniz, müşteri sadakati kazanır (ve kazanırsınız). Müşteriler, kendileriyle doğrudan konuşan içerik ister. Alakalı ve ilginç kampanyaları hızlı bir şekilde yönetemez ve başlatamazsanız, yalnızca müşterinin dikkatini değil, işini de kaybedersiniz. Kanallar arasında ölçeklenen çevik, kişiselleştirilmiş kampanyalarla bilmek istediklerini öğrenmelerine yardımcı olun.

4. Yetenek daha yeşil otlaklar arıyor olabilir.

Gereksiz, modası geçmiş teknoloji, yenilikçi yeni yetenekleri çekmiyor. Günümüzün işgücü rekabetçidir ve pazarlama yetenekleri, heyecan verici yeni fikirler üretmek için yeterli zaman bırakarak, hem çevik hem de verimli olmalarına yardımcı olan bir iş yeri arayacaktır. Güçlü, kullanımı kolay pazarlama teknolojisi ile pazarlama ekibiniz yenilik yapabilir ve toplam gelire daha iyi katkıda bulunabilir. Onları emek yoğun teknolojiyle boğmak yalnızca verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda moral ve uzun vadede iş büyümesi üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir.

5. Müşteriler daha iyi deneyimlere yönelecekler.

Son olarak, günümüzün dijital olarak bilgili müşterilerinin seçenekleri var. Artık karar vermek için eski satın almaya bağımlı değiller. Hızlı, kolay ve rahat deneyimler istiyorlar. Ve hareket halindeyken birden çok kanalda alakalı içerikle ilgilenmek ve bunlarla ilgilenmek istiyorlar. Onları tatmin etmek kolay olmayacak ve sürekli iyileştirme gerektirecektir. Bir sağlam pazarlama teknolojisi işinizle birlikte büyüyen ve müşteri talepleri ile gelişen, günümüz pazarında rekabet gücünü korumak için en iyi seçeneğinizdir.

Şimdi harekete geçin.

Şimdi harekete geçme zamanı. Dijital dönüşümlerinde çoktan ilerlemiş olsalar bile, rekabeti yakalamak için çok geç değil. Sınırlı kaynaklara sahip küçük bir pazarlama ekibi, doğru pazarlama araçlarıyla çok şey başarabilir. Bu nedenle, mevcut durumdan çıkın, daha iyi müşteri deneyimleriyle savaşın. Doğru müşterileri doğru zamanda bulun ve onlarla etkileşim kurun. Müşteri yolculukları sırasında onları tanıyın ve sizi seçmelerine yardımcı olacak alakalı içerik sağlayın. Ve bunların hepsini, bir kampanyayı birkaç tıklamayla sıfırdan altmışa çıkarmanıza yardımcı olan çevik, otomatikleştirilmiş bir pazarlama teknolojisi ile yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *