SEO için En Etkili İçerik Yazma İpuçlarından 7’si

Google’ın algoritmalarını değiştirmeyi ve güncellemeyi ne kadar sevdiğini biliyoruz, bu da SEO uzmanlarının yetişmesini zorlaştırıyor. Pazarlamacıların alakalı kalmak için SEO stratejilerini değiştirmeye ve geliştirmeye devam etmelerinin birincil nedeni budur.

Her zaman yeşil olan bir SEO metin yazarlığı stratejisini nasıl oluşturabilirsiniz?

Google, algoritmasını kaç kez güncellerse güncellesin, asla değişmeyecek bazı şeyler vardır.

Bu yazıda, web siteniz için nasıl iyi içerik yazılacağına dair 7 yaprak dökmeyen ipucu paylaşacağım.

Ne olduklarını öğrenmeye hazır mısınız?

Başlayalım.

1. Anahtar Kelimenin Arama Amacına Uygun İçerik Yazın

SEO metin yazarlığının ilk kuralı, kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmak ve ardından birincil anahtar kelimeniz etrafında dönen konular üzerine yazmaktır. Bu, SEO’nun temel bir kuralıdır ve bu nedenle, SEO hakkında herhangi bir şey bilen birinin bunu yapacağını varsayarak, onu araştırmayacağım bile.

Ancak, biraz çalıştıktan ve doğru anahtar kelimeleri seçtikten sonra, her bir anahtar kelimenin arkasındaki arama amacını anlamak da önemlidir. Bu, birçok insanın hala hata yaptığı ve kapsamlı anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra bile başarısız olduğu bir şeydir.

Arama amacı, bir kullanıcının çevrimiçi olarak belirli bir anahtar kelimeyi aramasının nedenidir. Amaç, bir şey hakkında bilgi bulmak (bilgi amaçlı), bir şeyi bulmak (gezinme) veya bir şey satın almak (işlemsel) olabilir.

Belirli bir anahtar kelimenin arkasındaki amacın ne olduğunu anladıktan sonra, onun etrafında daha iyi içerik oluşturabilirsiniz. Örneğin, arama amacı bilgilendirme amaçlıysa, “nasıl yapılır” içeriğini seçebilir veya eğitim içeriği oluşturmak konu hakkında. Benzer şekilde, işlem amaçlı anahtar kelimeler için, dönüşümleri artırmak için daha fazla CTA kullanmak isteyebilirsiniz.

Anahtar kelimenin amacını anlamanız ve ardından bunun etrafında içerik oluşturmanız gerekir. Bu, hedef kitlenizin beklentilerini daha iyi karşılamanıza ve istenen sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

2. İçeriğinizi Taranabilir ve Eyleme Geçirilebilir Yapın

Web siteniz için iyi içerik yazmanın altın kuralı, kitleniz için okumayı kolay ve kullanışlı hale getirmektir. İnsanlar aradıkları şeyi sadece bir içeriği tarayarak bulmayı severler ve çoğu zaman her şeyi okumazlar.

Bu nedenle, içeriğinizi taranabilir ve kullanışlı hale getirmeniz önemlidir.

Ama bunu nasıl yaparsın?

Okumayı kolaylaştırmak için içeriğinizi uygun başlıklar ile ilgili bölümlere ve alt bölümlere ayırabilirsiniz. Bu, hedef kitlenizin sadece başlıkları okuyabilmesi ve içeriğin özünü alabilmesi gerektiği anlamına gelir.

İçeriğinizi daha taranabilir hale getirmek için numaralı listeleri veya madde işaretlerini de kullanabilirsiniz. Temel olarak, bilgilerin çoğunu verirken okumak için gereken çabayı azaltan her şey memnuniyetle karşılanır.

Üçüncü şahıslardan yardım alabilirsiniz harika içerik yazmak için araçlar ve son derece bilgilendirici, ancak okuması kolay içerik oluşturun.

3. İyi Bir Anahtar Kelime Yoğunluğu Sağlayın

Bu, SEO dostu içerik yazmak için başka bir temel kuraldır, ancak yine de benim için yinelemem için yeterince önemlidir. Hedef anahtar kelimeleriniz için iyi bir yoğunluk sağlamalısınız.

“İyi” nin tanımı öznel olsa da, blog yazılarınız için en az% 1 ve açılış sayfalarınız için% 2 anahtar kelime yoğunluğu öneriyorum. Ayrıca, emin olun içeriğinizi optimize edin, ancak anahtar kelimeleri gereksiz yere doldurmayın.

Anahtar kelime doldurma, içeriğinizin spam gibi görünmesine neden olabilir ve okuyucular için değerini azaltır. Anahtar kelime yoğunluğunu biraz düşürmeniz gerekse bile, her ne pahasına olursa olsun bundan kaçının. Unutmayın, seçim bir anahtar kelime eklemek veya içerik kalitesini korumak arasında olduğunda, her zaman ikincisine öncelik verin.

4. Öne Çıkan Snippet’i Hedefleyin

Bu, tüm uzman pazarlamacıların uğraştığı bir şeydir, ancak yalnızca birkaçının başarabildiği bir şeydir. Sonuçta, her anahtar kelime için yalnızca bir öne çıkan snippet var, ancak bununla ilgili tonlarca içerik var.

Henüz bilmiyorsanız, öne çıkan snippet, Google arama sonuçlarında görünen ilk kutudur. Bir kullanıcının arama sorgusunu yanıtlayan ana noktaları içerir. Örneğin, Google’da “öne çıkan snippet nedir” araması yaparsanız, aşağıda gösterildiği gibi sorunuzu yanıtlayan bir öne çıkan snippet alırsınız.

Çoğu zaman, kullanıcılar yalnızca öne çıkan bir ön bilgideki yanıtı okur ve SERP’deki diğer bağlantıları kontrol etme zahmetine bile girmez. Bu nedenle, hedef kitlenizin içeriğinizi okumasını sağlamanın en iyi yolu, öne çıkan snippet’i hedeflemektir.

Bunu tam olarak nasıl yapacağınızı merak ediyor musunuz?

Başlaman için sana birkaç ipucu:

  • Bir soruyu olabildiğince açık ve kesin bir şekilde yanıtlayan içerik yazın.
  • Çevrimiçi alabileceğiniz diğer yanıtları inceleyin ve herhangi bir soruya mümkün olan en iyi yanıtı oluşturmaya çalışın.
  • Cevap uzunsa, numaralı listeleri kullanın. Sadece başlıkları okumak kullanıcının sorusuna cevap vermelidir.

Bunları dene içerik pazarlaması için ipuçları ve içeriğinizin Google’ın öne çıkan snippet’ler bölümünde gösterilmesi için çabalayın.

5. Akılda kalıcı Başlıklar Yazın

Başlıklar, herhangi bir içeriğin en önemli bölümlerinden biridir, çünkü bunlar potansiyel bir okuyucunun ilk gördüğü şeydir. Aslında, birçok kişi bir yazıyı tamamen başlığa dayanarak okumaya veya okumamaya karar verir.

Bu nedenle, başlıklarınızın izleyicinin dikkatini çektiğinden ve daha fazlasını öğrenmek için onlarda merak uyandırdığından emin olun.

İyi başlıklar yazmayı öğrenmek ister misiniz?

İşte bazı ipuçları:

  • Okurda bir duygu uyandıran kelimeler kullanın.
  • Dikkat çekmek için şaşırtıcı gerçeklerden ve istatistiklerden yararlanın.
  • Kitaplarınıza güvenilirlik katmak için sayılar ekleyin.
  • Başlıklarınızın içeriğinizin özünü net bir şekilde verdiğinden emin olun.
  • İnsanları meraklandıran başlıklar yazın.

Bunlar, izleyicinin dikkatini çeken ve içeriğinizi daha fazla okumanızı sağlayan yaratıcı başlıklar yazabileceğiniz birçok yoldan sadece birkaçı.

6. Meta Etiketleri Optimize Etmeyi Unutmayın

Meta etiketler SEO’nun önemli bir parçasıdır ve çoğu zaman gözden kaçmaktadır. Web siteniz için en iyi, SEO dostu içeriği oluşturabilirsiniz, ancak Google ne sunduğunuzu anlamazsa iyi bir sıralama elde edemez.

Meta etiketler, arama motorlarının bir sayfanın veya gönderinin neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmak için kullanılır. Arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve kategorilere ayırmasına yardımcı olurlar ki bu, içeriğinizin sıralanabilmesi için önemlidir.

Bu nedenle, içeriğiniz için her zaman meta etiketler yazın ve Google’ın içeriğinizi anladığından emin olmak için bunlara birincil anahtar kelimenizi ekleyin.

7. Sesli Arama için optimize edin

Son olarak, ancak en az değil, içeriğinizi sesli arama için de optimize etmelisiniz. Sesli aramanın popülerliği artıyor ve daha da artacak. Bu nedenle, buna hazırlanmaya başlamanız önemlidir, böylece sesli aramalardan gelen trafiğin çoğunu kaçırmazsınız.

İçeriğinizi sesli arama için nasıl optimize edeceğinizi bilmiyor musunuz?

Merak etmeyin, tek yapmanız gereken sohbet anahtar kelimelerine biraz daha odaklanmak. İnsanlar sesli arama yaptığında, karşılıklı konuşma tarzında konuşurlar, bu nedenle arama sorguları genellikle daha uzundur.

Sesli aramayı optimize etmek için tek yapmanız gereken, içeriğinizde uzun kuyruklu, konuşmaya uygun anahtar kelimeler kullanmaktır. SEO sürecinin geri kalanı aşağı yukarı benzer kalır.

Web Siteniz İçin Mükemmel İçerik Yazmaya Hazır mısınız?

Bunlar, SERP’lerde üst sıralarda yer alan içerik oluşturmak için en iyi ipuçlarından yedisidir. Yalnızca hedef kitlenizi kazanmak için değil, aynı zamanda SERP’lerde üst sıralarda yer alma şansınızı artırmak için bu ipuçlarını deneyin.

Bu konuyla ilgili cevaplamamı istediğiniz başka sorularınız mı var? Cevap bırakın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *