VR Ürününüz için Sağlam Bir Strateji Nasıl Oluşturulur

VR hızla gerçeğe dönüşüyor. Sadece birkaç on yıl önce, sanal gerçekliğin asla meyve vermeyeceği görülüyordu. Gerekli donanım o kadar kapsamlı ve yazılım o kadar karmaşıktı ki, uygun fiyatlı bir tüketici ürününe ulaşmamız çağlar sürecekmiş gibi görünüyordu. Pahalı donanım maliyetleri giderek azaldığından ve yazılım geliştirme süresi kısaldıkça, ticari VR ürünlerinin fiyatları düştü ve tüketicinin ilgisi arttı. Sony’nin VR alanına girdiği PlayStation VR satıldı 2 milyon sadece bir yılda.

VR son birkaç yılda daha yavaş büyümesine rağmen, pazar hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı. HTC Vive ve Oculus Rift, benzer sayıda PlayStation VR yayınladı ve teknolojiyi benimsemeye hazır tüketicilere milyonlarca kopya sattı. Sonuç olarak, pazar genişledikçe VR yazılım üretimleri de artıyor. Aslında Statista, endüstrinin yalnızca bu yıl içinde iki katına çıkacağını tahmin ediyor. 12 milyar $ toplam piyasa değerinde.

Araştırma ile Başlayın

Bir pazarlama planı oluşturmaya başlamadan önce, VR ürününüzle ilgileneceğini düşündüğünüz tüketiciler hakkında bilgi toplamak isteyeceksiniz. Somut bir pazarlama planı oluşturmadan önce hedef pazarınız ve ideal müşteri profiliniz hakkında bilgi toplamak önemlidir. Bu bilgileri toplamayı, UX tasarımcılarının yaptığı gibi tel kafesler çizmek gibi düşünebilirsiniz. Bunlar, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olacak ilk adımlardır. Bu nedenle, UX tasarımcılarının yazılım ürününün amacını anlamaları ve bu amaca göre onu kullanılabilir ve erişilebilir hale getirmeleri gerekirken, pazarlamacıların hedef kitlelerini ve kitlelerini kendilerininkine benzer ürünleri satın almaya neyin yönlendirdiğini anlamaları gerekir.

Yürütme Pazar araştırması sayısız yolla yapılabilir. Tüketiciler hakkında rapor aramak genellikle yeterli değildir ve bulduğunuz istatistikleri, grafikleri ve rakamları bazı önemli, derinlemesine araştırmalarla desteklemek isteyeceksiniz. Bir hedef pazara girdiğinizde, tüketicinizin tam bir profilini oluşturursunuz. Pazarlama, doğası gereği sosyal bir süreç olduğu için sosyal hünere dayanır. Bu, işi bitirmek için sayılardan daha fazlasına ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Kısacası, müşterilerinizi gerçekten kişisel düzeyde tanımak istersiniz çünkü onlar VR ürününüzün can damarı olacak.

İdeal Müşteri Profilini Hedefleyin

Örneğin, hedef pazarınızın ziyaret ettiği web sitelerini bilmek isteyeceksiniz. VR söz konusu olduğunda, önde gelen teknoloji dergilerini, video oyun geliştiricilerini ve yazılım geliştirme topluluklarını takip etmeye başlamak iyi bir fikirdir. Buna TNW, Engadget ve TechCrunch gibi haber kaynakları dahildir. Keşfetmek VR toplulukları Stack Overflow, GitHub ve Unreal Engine’in VR ile ilgili forumları gibi sitelerde, tüketicinizin daha iyi bir resmini elde etmenize yardımcı olabilir. Hangi VR donanımını kullandıklarını, ne hakkında söylemeleri gerektiğini, şikayetlerini ve şu anda kullandıkları VR oyunları ve uygulamaları hakkında neleri sevdiklerini okuyun. Ürününüzü bu ihtiyaçlara göre daha iyi konumlandırmanıza ve dağıtmanıza yardımcı olacak bilgiler bile bulabilirsiniz.

Bilgi toplamak, başarılı bir pazarlama kampanyası oluşturmanın en büyük bileşenlerinden biridir. Diğer önemli unsurlar sunum ve olağanüstü tasarım. Bunun nedeni, pazarlamada sunumun son derece önemli olmasıdır. Mükemmel grafik tasarım ve metin yazarlığı, ürününüz için güvenilirlik sağlar. Bunun için, büyük markaların teknoloji endüstrisinde neler yaptığına bakmak isteyeceksiniz. HTC Vive ürünlerini nasıl pazarlıyor? Sistemlerini bu kadar çekici kılan pazarlama materyalleri, görselleri, tipografileri, grafik tasarımları ne olacak? Sektörünüzün dışındaki markalara da bakın. Moda markalarından veya sanal gerçekliği yansıtan herhangi bir niş ve gelişmekte olan sektörden öğrenilecek çok şey var.

VR Yeni Gerçekliktir

VR ürününüzü pazarlamak zorlu bir iştir. Ancak biraz araştırma ve azimle, bunu başarabileceksiniz. VR ürününüzü tanıtmak, hedef pazarınızı, yayınlayacağınız platformu ve oluşturacağınız yazılım ürününün sınırlarını bilmenizi gerektirir. Bu unsurları anladıktan sonra, hem pratik hem de etkili bir pazarlama planı hazırlayabileceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *