Web Sitenizde Optimum Müşteri Deneyimini Oluşturmanın 5 Yolu

Eminim çoğu insan bir web sitesi sayfasının yüklenmesini beklerken çıkmıştır. Beklemek bir güçlüktür; hepimiz hızlı yüklenen siteler bekliyoruz — günümüzün zaman açısından fakir dünyasında daha azı beklemeye değmez. Web siteniz böyleyse, muhtemelen bir süredir web sitenizi yükseltmediniz veya web sitenizi düşünmediniz.

İşte bu yüzden web sitesi hızı, sitenizin performansının önemli bir parçasıdır. Hedefiniz ister müşteri hizmetleri çağrılarını azaltmak, ister daha fazla hedeflenen potansiyel müşteri elde etmek veya dijital stratejinizin merkezi olmak olsun, web sitesi optimizasyonu sitenizi bu hedeflere ulaşmada daha etkili hale getirebilir.

Çoğu tüketici, çevrimiçi bilgi arama söz konusu olduğunda yükleme süresinin önemli bir faktör olduğunu belirtmektedir. Google’a göre, Cep telefonu ziyaretlerinin% 53’ü sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse terk edilir. Ayrıca çalışma, hızlı web sitelerinin daha yüksek gelir elde ettiğini öne sürdü. Yüklenmesi en fazla beş saniye süren mobil siteler, 19 saniye yüklenenlere göre iki kat daha fazla reklam geliri elde ediyor.

Ayrıca Google, kullanıcılara her sayfada 30 veya 10 arama sonucunun sunulmasını tercih edip etmeyeceklerini sordu. Google 30 sonucu birkaç arama sayfasına dahil ettiğinde, trafik% 20 düştü ve iki sonuç sayfası arasındaki sayfa yükleme süresi yalnızca yarım saniyeydi. Yarım saniyenin trafik üzerinde böyle bir etkisi varsa, sitenizin yükleme süresini üç saniye kısaltmanızın yaratacağı farkı hayal edin.

Web sitesi performans optimizasyonunun temel yönleri

Barındırma

Mevcut sağlayıcınızda kalmayı veya yeni bir sağlayıcıya geçmeyi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli web barındırma faktörü vardır. Barındırma hizmetinin özel bir 24 × 7 müşteri hizmetine sahip olduğundan emin olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Üçüncü taraf inceleme sitelerinde de hizmetlerinin incelemelerine bakın. Şikayetlerde ortak temaların olmadığından emin olun, çünkü bu, sizin için benzer bir sorun olabileceğini düşündürür.

Tarama yaparken, web sunucularında bulunan uzak dosyalara erişmeye çalışıyorsunuz ve bilgisayar ne kadar hızlı olursa, istenen sayfalara o kadar hızlı erişiyor. Aynısı web barındırma için de geçerlidir: etkili web barındırıcıları, bu web sunucularındaki her sayfanın tam hızda çalışmasını sağlamak için web sunucusu mimarisine yatırım yapar. Ek olarak, gelişmiş bellek ve artırılmış güçle birlikte gelen daha gelişmiş barındırma paketlerini arayın. Gelişmiş kaynaklar, web sitelerinizin hızını artırır, çünkü istekler daha hızlı gerçekleştirilir. Paylaşılan web barındırmadan daha iyi planlara geçmek de işinizi görecektir.

Araştırmalar, tüketicilerin% 47’sinin bir web sayfasının iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini,% 40’ının ise yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ettiğini bulmuştur. Gerek duysanız da sitenizi hızlandıracak birçok değerli kılavuz ve ipucu var bir WordPress web sitesini hızlandırın veya Umbraco, Drupal ve benzeri diğer içerik yönetim sistemlerinden herhangi biri. Hız gerçekten kraldır, bu yüzden sizinkini geliştirmek için elinizden geleni yapın.

Görüntülerin boyutu

Dosyalar ve resimler, dönüşümleri artırmaya, hedef kitlenizin duygularını ortaya çıkarmaya ve siteniz hakkında hikayeler anlatmaya yardımcı oldukları için siteniz için çok önemli araçlardır. Görsel içerik kullanmadan etkili bir web sitesi geliştirmek zor olurdu. Web sitenizde görselleri kullanmanın birincil rolü, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve ayrıca içerik pazarlamanızı geliştirmek olmalıdır. Görüntüler sitenizin performansını olumsuz yönde etkiliyorsa, Google ayrıca sitenizi daha düşük bir sıralamayla cezalandırmaya başlayacağından, bu ASAP’yi düzeltmeniz gerekir.

Ayrıca, “sayfa şişmesini” de düşünün. İçerik pazarlaması ve olası satış yaratma için yeni teknoloji ve yeni yöntemler ortaya çıktıkça, tek bir sayfaya çok fazla tıkıştırmaktan kaçınmaya çalışın. Resimler, komut dosyaları, flash, HTML, stil sayfaları, formlar, video vb. – bir sayfada bunların tümü olabilir. Bundan kaçınmaya çalışın. Basit, temiz ve anlaşılması kolay en iyi yaklaşımdır.

Görüntüler genellikle yükleme hızı için oldukça sorun olabilir. Görseller düzgün bir şekilde optimize edilmezse, değerli sayfa yükleme süresi tüketme eğilimindedirler ve web sitenizin ziyaretçilerine kötü bir deneyim sağlamaya katkıda bulunurlar. Görüntüleri optimize etmek, web sitenizin hızını ve performansını artırmaya yardımcı olur — görüntünün dosya boyutu ne kadar büyük ve optimize edilmişse, site o kadar yavaş yüklenir ve daha kötü performans gösterir. Bu kadar basit.

Bir dosya türü seçerken, görüntünüzün amacını ve neyi içerdiğini göz önünde bulundurun. Kaliteyi korurken en küçük boyuta neden olan biçimi seçin. Ayrıca, doğru boyutları seçtiğinizden emin olun. Görsellerin web sitenizde nerede kullanılacağını belirleyin ve o alan için gerekenden daha büyük olmadıklarından emin olun. Barındırma sağlayıcınız, yalnızca onları en iyi nasıl optimize edebileceğiniz konusunda tavsiyede bulunabilecektir.

Uygulamalar / Eklentiler

Eklentiler farklı özellikler ve işlevler sunar. Bazı eklentiler ön uçta resimler, JavaScript dosyaları ve CSS stil sayfaları gibi varlıkları yüklerken, diğerleri arka uçta veritabanı çağrıları yapmak için kullanılır. Çoğu eklenti, varlıkları yüklemek için HTTP isteklerine ihtiyaç duyar ve her istek, web sitenizin sayfa yükleme süresini etkiler.

Web sitesi eklentileri düzgün bir şekilde kurulup kurulduğunda, web sitesi hızı üzerindeki etkileri minimumdur. Bununla birlikte, eklentiler arasındaki bir çatışma, web sitenizin hızını, güncel tutmamakla aynı şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, varlıkları ve dosyaları yüklemek için çok fazla istekte bulunan çok fazla eklenti kullanıyorsanız veya eklentileriniz güncel değilse, sitenizin kullanıcı deneyimi ve performansı olumsuz etkilenecektir.

Mobil öncelikli

Mobil öncelik, sitenizin masaüstü sürümünden önce mobil bir sürümünü tasarlamanın bir yolu olarak tanımlanabilir. Duyarlı tasarım tamam, ancak mobil öncelik idealdir.

Mobile-First’ün üç temel avantajı vardır:

  • Web siteniz için kullanıcı deneyimini iyileştirir
  • Geriye dönük uyumluluk için inanılmaz performans gösterir
  • Google mobil öncelikli web sitelerini sever ve bunları arama motoru sonuç sayfalarında tercih eder.

Bu, web sitenizi kodlamadan ve tasarlamadan önce bile, tüm ekranlarda ve cihazlarda daha iyi, daha basit ve daha hızlı bir web deneyimi elde etmek için odağınızı harika bir mobil tasarıma kaydırmanız anlamına gelir. Çoğumuzun artık masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlarda gezinmesi ve arama yapması bir yana, Google’ın mobil öncelikli indekslemesi oyunu değiştiriyor—Bu, Google’ın masaüstü sürümü yerine bir sitenin mobil sürümünü taradığı ve dizine eklediği anlamına gelir.

İçerik Dağıtım Ağları (CDN’ler)

CDN, kullanıcının konumuna göre içerik sunmak için web sitenizin kaynaklarının kopyalarını barındıran coğrafi olarak konumlandırılmış bir sunucudur. CDN, içeriğinizin RTT’sini (gidiş dönüş süresi) kısaltır ve site ziyaretçinizin coğrafi konumuna yaklaştırır.

Çevrimiçi kullanıcılar web sitenizden belirli bir içerik talep ettiğinde, içerik dağıtım ağları, istekleri karşılayabilecek en uygun uç notu arar. Bu, istekte bulunan kullanıcıya en yakın, en ucuz ve en yüksek kapasiteye sahip sunucuları otomatik olarak seçmenin anlamına gelir.

Sonuç

Aberdeen Group bir çalışma yürüttü sayfa yükleme süresindeki bir saniyelik gecikmenin% 11 daha az sayfa görüntüleme,% 7 dönüşüm kaybı ve müşteri memnuniyetinde% 16 azalma sağladığını tespit etti. Bulgular, sayfa yükleme sürelerinin satışları, arama motoru optimizasyonunu ve genel müşteri deneyimini doğrudan etkilediğini gösteriyor.

Pek çok müşterinin asla yavaş bir siteye geri dönmeyeceklerini söylemesi, uygun web sitesi performans araçlarını kullanarak ve yukarıda belirtilen hususları dahil ederek onları mutlu etmeniz gerektiği anlamına gelir. Sadece genel web sitesi trafiğinizde değil, tüm önemli web sitesi ölçümlerinde yarattığı farka şaşıracaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *