Yapay Zeka İçin Pratik Kılavuz

Günümüz pazarlamacıları, yeni ve yenilikçi teknoloji olan yapay zeka (AI) kullanarak kampanyaları belirleme, yürütme ve değerlendirme yöntemlerini dönüştürmenin ilk aşamalarındadır. Dijital konusunda bilgili müşteriler daha sofistike ve kişiselleştirilmiş deneyimler bekledikçe, pazarlamacılar arzuladıkları şeyi sorunsuz bir şekilde sunmak için yapay zeka gelişmelerine güvenebilirler.

Yapay zeka, geçmiş davranışa dayalı belirli öneriler sunan, çok sayıda veriyi analiz ederek karar vermeyi iyileştiren akıllı çözümlere kadar, daha iyi dönüşümler ve pazarlama ROI’si için kritik bir itici güç olabilir.

Ancak yapay zekayı çevreleyen tüm aldatmacalarla birlikte, hayal kırıklıkları da olacaktır. Yeni bir teknolojinin aşırı taviz vermesi ve yetersiz teslim edilmesi alışılmadık bir durum değildir, bu da hayal kırıklığına ve şüpheciliğe yol açar. Aslında, araştırma şirketi Gartner, bunu “hayal kırıklığının çukuru” olarak adlandırıyor. Hype döngüsü model. Ve veri ihlalleri ve endişe verici kişiselleştirme seviyeleri gibi yanlış adımlar, potansiyel müşterileri soğutabilir.

Pazarlamacıların işlemlerini yapay zeka ile başarılı bir şekilde iyileştirebilecekleri potansiyel fırsatlara bir göz atalım.

Konu teknoloji değil – Strateji ile ilgili

Yapay zeka etrafındaki araçlar, kodlama ve bitmeyen teknik jargon akışı, bilgisayarı veya veri bilimi geçmişi olmayan herkes için göz korkutucu olabilir. Ancak pazarlamacıların bir AI çözümünde kullanılan belirli algoritmaları bilmesine gerek yoktur. Yapay zekadan stratejik olarak nasıl yararlanacaklarını ve iş sonuçlarını yönlendirmeye nasıl yardımcı olacağını anlamaları yeterlidir.

Pazarlamacılar iş uygulamalarını fark ettikten sonra, gerekli araçları güvenle satın alıp kullanabilir veya yetenekleri geliştirmek için veri bilimi ekipleriyle birlikte çalışabilirler. Pazarlamacılar için önemli olan, çözümleri geliştirmek değil, en büyük fırsatı temsil eden sorunları belirlemekle ilgilidir.

Pazarlama 101’de AI kullanma

Bugün pazarlama, beş temel adıma indirgenebilir ve AI, her birinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

1. İzleyici

Sizi müşterileriniz hakkında daha akıllı hale getirebilir ve gelişmiş kitle seçimi ve segmentasyonu hakkında bilgi verebilir. Yaygın kullanım durumlarından biri, milyarlarca veri noktasını analiz ederek, yapay zeka benzer kitleleri tahmin edebilir: önceden dönüştürmüş olanlarla aynı özellikleri paylaşan bireyler. Pazarlamacılar, geçmiş davranışlara dayalı olarak bir hedef kitleyi belirlemeye yönelik araçlarla donatılmış olarak, potansiyel müşterilerde yankı uyandıracak özel deneyimler sunabilir.

2. Mesaj

Müşteriler ilgi çekici ve ilgili deneyimler ister ve tüm iletişimlerin ihtiyaçlarını derinlemesine anladığını göstermesini beklerler. Yapay zeka, içerik seçimi ve sunum sürecine makine öğrenimi uygulayarak pazarlamacıların potansiyel müşterilere daha fazla değer sağlamasına yardımcı olabilir. Buna yaratıcılık, formatlar ve teklifler dahildir. Pazarlamacılar, önceki seçimlere ve davranışa göre kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturarak, her seferinde yankı uyandıran şekillerde etkileşim kurabilir.

3. Kanal

Kanallar yalnızca içeriğinizi dağıttığınız yer değil, aynı zamanda farklı sonuçlar üretebilen canlı organizmalardır. Dolayısıyla, aynı kanaldaki aynı mesaj, zamanlamaya ve içeriğe bağlı olarak farklı şekilde alınabilir. Yapay zeka, pazarlamacıların potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için geçmiş kanal performansına ve birey hakkında bildiklerinize göre en iyi zamanı ve yeri belirlemelerine yardımcı olabilir.

4. Analiz

Akıllı bir platform, pazarlama karması genelinde performansı izleyebilir ve sonuçları ilişkilendirebilir. Bu geri bildirimle, pazarlamacılar neyin işe yarayıp neyin yaramadığını çabucak anlayabilir, böylece performansı iyileştirmek ve yatırımlarından daha iyi getiri elde etmek için ayarlamalar yapabilirler.

5. Optimizasyon

Başarı oranlarına ve değişen eğilimlere sürekli odaklanan AI, pazarlamacıların hem anında hem de uzun vadede verimliliği ve performansı sürekli olarak iyileştirmesine yardımcı olabilir. Yapay zeka, önemli bir zaman dilimi boyunca büyük miktarda veriyi analiz ederek, geçmiş verilerden öğrenir ve pazarlamacılara daha akıllı kararları daha hızlı almaları için araçlar sunar.

4 Stratejik Uygulama Alanı

1. AI’dan yararlanma fırsatlarını belirleyin

Yapay zeka çözümlerinin arkasındaki teknolojiyi anlamaya çalışmak yerine, bilgili pazarlamacılar bunun yerine bunları kullanmak için fırsatlar bulmaya odaklanmalıdır. Verimlilik için kırmızı bayrak, içgörüleri veya karar vermeyi yönlendirmek için kullanılmayan verilerdir ve yapay zeka yardımcı olabilir. Bir veri kümesi ne kadar karmaşıksa, anlamlı sonuçlara varmak o kadar zor olur. Öyleyse, “Keşke tüm bu verileri nasıl kullanacağımı çözebilseydim” derken yakalarsanız, bir AI uygulamasını düşünün.

2. Manuel uygulamaları otomatikleştirin

Pazarlamacılar sürekli olarak bir sonraki adımda ne yapıp yapmamaları gerektiğine karar vermek zorundadır. Peki ya bu karar vermeyi otomatikleştirmek için geçmiş verilerden yararlanmanın bir yolu olsaydı? Manuel veya kural tabanlı dizileri otomatikleştirmek için yapay zekayı kullanmak verimliliği artırabilir ve genellikle manuel süreçler tarafından oluşturulan hataları azaltabilir. Yapay zeka, baş döndürücü içerik seçenekleri ve parametreleri dizisi ile ideal parçayı belirlemek ve zaman içinde optimize etmek için her kombinasyonu test edebilir.

3. Gelecekteki davranışı tahmin edin

Davranışı tahmin etmek için bir yapay zeka yaklaşımı benimsemek, müşterilere daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaya yardımcı olurken dönüşüm oranları ve müşteri yaşam boyu değeri gibi önemli rakamları tahmin edebilir. Marketo İçeriğiAI geçmiş alıcı davranışına göre ilgi çekici içerik sunmak için makine öğrenimini kullanır. Hatta belirli bir kitle için en ilginç on içerik parçasını gerçek zamanlı olarak tahmin edebilir. Ve bir müşteri ne kadar çok etkileşim kurarsa, teknoloji o kadar akıllı ve daha özel hale gelir.

4. Ne zaman hayır diyeceğinizi bilin

Yapay zekayı stratejik olarak uygulayarak elde edilebilecek her şeye rağmen, yapay zeka çözümlerinin uygun olmadığı alanlar var: veri eksikliği olanlar. Modellerin ne kadar iyi olduğu önemli değil – farklı sonuçları test etmek için yapay zekanın yeterli ayrımcılığına sahip yeterli veri sağlamazsanız, teknoloji çok doğru olmayacaktır. Sonuçta AI, yapay zekadır. Yalnızca beslediğiniz veriler kadar iyidir.

AI, herhangi bir pazarlama etkileşim platformu için son derece güçlü bir araç olabilir. Eyleme geçirilebilir, veri odaklı içgörülerle donatılan kuruluşlar, daha anlamlı müşteri deneyimleri sağlarken dahili operasyonları optimize edebilir. Sonunda, her şey bundan ibaret değil mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *