Yapay Zeka ile Pazarlama Otomasyonunuzu Nasıl Daha Akıllı Hale Getirebilirsiniz?

Pek çok kuruluş, pazarlama görevlerini ve iş akışlarını kolaylaştırmak, otomatikleştirmek ve ölçmek için pazarlama otomasyonuna yöneliyor. B2B kuruluşlarının% 53’ü bugün pazarlama otomasyon teknolojisini kullanıyor ve ankete katılan% 37’si uygulamayı planladıklarını söylüyor. bir e-Danışmanlık raporuna göre. Bu arada, yapay zeka (AI) da sektörde dalga yaratıyor. Göre, işletmelerin% 70’inin önümüzdeki 12 ay içinde yapay zekayı uygulamayı beklediği bildirildi. Forrester.

Pazarlama otomasyonunu AI ile birleştirmek, işinizi geleceğe hazırlamanın potansiyel bir yolu gibi görünse de, sorularınız olabilir. Uygulanacak en iyi uygulamalardan bazıları nelerdir? Yapay zeka ile pazarlama otomasyonunu kullanmanın faydaları nelerdir? Tüm bunlar gelecekteki iş fırsatlarını nasıl etkileyecek?

Bu blogda, yapay zekayı pazarlama otomasyonunuzla birleştirmenin bazı faydalarını, teknolojileri birlikte dağıtmanın en iyi uygulamalarını ve dikkat edilmesi gereken tahmin edilen eğilimleri inceleyeceğim.

Yapay Zekayı Pazarlama Otomasyonunuzla Birleştirmenin Faydaları

Verimliliği arttırmak

Şu anda birçok kuruluş, tüm çeşitli pazarlama çabalarını manuel olarak yönetmeye çalışmanın zorluğuyla karşı karşıyadır. Bu genellikle pazarlama teknolojileri yığınını çalıştırmak için çok fazla kaynak gerektirir. Pazarlama otomasyonu, yapay zeka ile birleştirildiğinde, hataya açık, manuel bir yaklaşımın yarattığı riskleri azaltabilir ve zamanı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Daha Fazla Alaka Düzeyi ve Geliştirilmiş Pazarlama Performansı

Pazarlama mesajı hedef kitleyle alakalı değilse, müşteri kararını kaybedecektir. Pazarlama mesajında ​​hiçbir alaka olmadığı zaman, müşterinin beklentileri karşılanmaz. Ancak, yapay zeka ile pazarlama otomasyonunu birleştirmek, doğru insanlar için doğru programları tahmin etmenize yardımcı olabilir. Hedeflerinizi girebilir ve birleşik teknolojilerin sizi geniş kitlelerden bir segmente yönlendirmesine izin verebilirsiniz.

Daha İyi Müşteri Deneyimleri, Artan Bağlılık ve Daha Fazla Müşteri Değeri

Pazarlamacılar, pazarlama otomasyonu ile yapay zekayı kullandıklarında bir süper güç yaratırlar. Pazarlamacılar, deneyimleri hızlı ve hassas bir şekilde uyarlamak için tüketicileri hakkında bildikleri her şeyi kullanarak kampanyalarını ve programlarını geliştirebilirler. Ve bu büyük ölçekte mümkündür.

İş Büyümesini Yönlendirme Yeteneğini Artırın

Pazarlama, genellikle artan veri hacmi ve hızından etkilenir. Yapay zeka, pazarlamanın verileri kararlara, anlamlı etkileşimlere dönüştürme ve iş sonuçlarını olumlu yönde etkileme yeteneğini güçlendirmek için pazarlama otomasyonu ile çalışabilir.

Gerçek Veri Öngörülerinden Daha Hızlı Erişin

Kapsandığı gibi, her şey bugünkü verilerle ilgili. Ancak asıl zorluk, bu verileri hızlı ve doğru bir şekilde eyleme dönüştürülebilir içgörülere dönüştürmektir. Pazarlama otomasyonuna yapay zeka eklemek, milyonlarca deneyimi hassas bir şekilde otomatik olarak optimize etmek için tüm kitle verilerinizden yararlanmanıza yardımcı olabilir. Kısacası, daha fazla değer elde etmek için tüm bu verileri stratejik ve taktiksel bilgilere dönüştürebilirsiniz.

Pazarlama Otomasyonu ile Yapay Zekayı Dağıtan En İyi Uygulamalar

Yapay zeka ile pazarlama otomasyonunu birleştirmeye başlamadan önce şu en iyi uygulamaları göz önünde bulundurun:

Küçük Başlayın ve Test Edin

Sizin için neyin işe yaradığını görmek önemlidir. Ne yazık ki, sektörde çok fazla abartı var ve birçok satıcı, ortalama bir şirketin başarabileceklerinden daha fazla söz veriyor. Teknolojinin dağıtımı kolay mı? Kuruluşunuzdaki mevcut çözümlerle nasıl bütünleşir? Satıcı yenilik mi yapıyor yoksa teknoloji statik mi?

Alanları Belirleyin ve Önceliklendirin

Teknolojinin en büyük etkiyi nerede yaratabileceğine karar verin. Yapay zeka, müşteri deneyimlerini optimize etmek için en önemli etkiye nasıl sahip olacak? AI teknolojisi, katılımı düzenlemeye yardımcı olacak mı?

İnsanlara ve Süreçlere Yatırım Yapın

AI, robotların ve makinelerin insan işlerini ele geçirmesiyle ilgili değildir. Makinelere nasıl daha akıllı çalışılacağını öğreten insanlar hakkında. Dahası, yapay zekanın başarılı olması için bir takıma ve bir plana ve sürece ihtiyacı vardır. Teknolojiye harcadığınızdan 5-10 kat daha fazla yatırım yapın.

Liderlik Katılımını Daha Önce Alın

Bu, siloların yıkılmasına ve herkesin farkında olmasına ve çabalara yatırım yapmasına yardımcı olur. C-paketinden erken katılım ve taahhüt almak, beklentilerin ve hedeflerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Birçok yönetici yapay zeka konusunda heyecan duyuyor, ancak bunların genel pazarlama çabalarına ve teknoloji yol haritasına nasıl uyacağını anladıklarından emin olmak istersiniz.

AI ve MA ile İzlenecek Bazı Öngörülen Trendler

Yapay zeka ve pazarlama otomasyonunun gelecekte birlikte nasıl çalışabileceğine dair bazı tahmin edilen eğilimler burada.

  1. Bulut platformları, yani Microsoft Azure veya Google üzerine inşa edilmiş veri göllerinde artış olacak. Pazarlama otomasyon programlarını bilgilendirmek için yapay zeka aracılığıyla istihbarat bu veri göllerinden toplanacak.
  1. Müşteri veri platformları, AI ile entegre edilecek ve pazarlama ve müşteri verileri için gerçeğin kaynağı olarak kullanılacak. Örneğin, yapay zeka ve pazarlama otomasyonu, onlara en kritik ve etkili temas noktalarında ulaşmak için müşteri yolculuğu davranışı içgörülerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.
  1. Potansiyel müşteri oluşturma ve hesap tabanlı pazarlama stratejileri arasındaki sınırlar bulanıklaşacaktır. Bu, birçok şirketin hedef pazara, iş hedeflerine, kanal performansına ve satış bağlılığı düzeyine bağlı olarak karma stratejilere geçmesine neden olacaktır.
  1. Yapay zeka destekli akıllı düzenleme, pazarlama otomasyonunun birçok manuel ve kural tabanlı yönüne yardımcı olacaktır. Bu, verimliliği artırabilir ve genellikle manuel işlemlerin neden olduğu hataları azaltabilir.
  1. Gelişmiş ilişkilendirme, deneme, ekonometri ve yolculuk analitiği dahil olmak üzere daha iyi pazarlama performansı ölçümü için daha fazla çaba ve teknoloji uygulanacaktır.

Sonuç

Pek çok teknolojinin geliştiği ve kesiştiği heyecan verici bir zamanda yaşıyoruz. Pazarlama teknolojisi endüstrimizin nereye gittiğini asla tam olarak tahmin edemeyecek olsak da, yapay zekayı pazarlama otomasyonu ile birleştirmenin işinizi gelecekteki fırsatlara hazırlamaya yardımcı olabileceğini söylemek güvenlidir.

Yapay zeka ve pazarlama otomasyonu için nasıl bir gelecek görüyorsunuz? Yorumlarda ne düşündüğünüzü duymak isterim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *