Yapay Zeka, Modern Pazarlama Kampanyasını Nasıl Yeniden Tanımlayacak?

Bugün, “pazarlama” terimi, birbiriyle bağlantılı bir dizi görevi kapsamaktadır. Pazarlamacılar, yalnızca ürün veya hizmetleri tanıtmak yerine kampanyaları araştırmak, oluşturmak, yönetmek, analiz etmek ve raporlamak için muazzam miktarda zaman harcıyorlar. Pazarlamacılar her zaman hazırdır. satış yolculuğuve işleri asla bitmez.

Her zaman bu şekilde değildi. Temel pazarlama – eski tüccarların mallarını olabildiğince çekici bir şekilde sergilediği – ticaret kadar uzun süredir devam ederken, modern alan anlayışımız Sanayi Devrimi ile birlikte gelişti. Bu dönem, seri üretimin başlangıcını ve ürün yapmaktan satın almaya geçişi işaret etti. Üretilen malların bolluğu yeni bir ihtiyaç yarattı: potansiyel müşterilere kur yapmak ve giderek daha rekabetçi bir pazarda öne çıkmak. Böylece modern pazarlama doğdu.

Bugün başka bir devrim yaşıyoruz. Tıpkı makinelerin on sekizinci yüzyılda pazarlamayı yeniden tanımlaması gibi, bugünün teknolojisi de mal ve hizmet alışverişi yapma şeklimizi bir kez daha ilerletiyor. En büyük evrim gelecektir yapay zeka (AI), davranışları modellemek ve tahmin etmek için veri ve algoritmalar kullanır. AI zaten pazarlama mesleğini etkiliyor, ancak bu sadece başlangıç. Geleceğin pazarlama kampanyaları bugünkünden çılgınca farklı görünebilir.

Pazarlamanın Değişen Yüzü

Bundan yıllar sonra, yaklaşım şeklimiz değişse bile, kampanyaların temel unsurlarını yine de tanıyacağız. Kim, ne, nerede, ne zaman ve nasıl olduğunu düşünmeye devam edeceğiz. Ve her zaman ne olduğunu ölçeceğiz. Ancak büyük değişiklikler de olacak. Yapay zeka, her bir kişi için satış deneyimini optimize etmek için zaman içinde sonsuz değişken kombinasyonunu test etme karmaşıklığına sahiptir. Bu teknolojiyle donatılan pazarlamacılar, büyük gruplar için kitlesel kampanyalardan devasa bir tak ve çalıştır mikro içerik kaynağından oluşturulan hiper bireyselleştirilmiş kampanyalara geçecek.

Yapay zekanın pazarlama unsurlarını nasıl yeniden tanımlayacağını keşfedelim ve geleceğin kampanyasının nasıl görünebileceğine bakalım.

Seyirci

Pazarlamanın mütevazı başlangıcında, bir izleyici, yanından geçen her kimse idi. Esnaflar konumla sınırlıydı ve gelişmiş sosyal erişim hiç yoktu. Bugünün pazarlamacıları, kurallara dayalı segmentasyon ve Akıllı Listeler kullanarak uzun bir yol kat ettiler. Ancak AI’nın yaygın bir şekilde benimsenmesiyle, bu yöntemler sonunda ağızdan ağıza kadar modası geçmiş görünecek.

Yapay zeka tercihleri, eğilimleri ve geçmiş satın alma davranışlarını belirlemeye yardımcı olduğundan, her kampanyanın “kim” i giderek daha önemli hale gelecek ve pazarlamacılar her müşteri için kişiselleştirilmiş parçalar oluşturacak. Ayrıca, bir küme analizi yapmak ve gruplar içindeki doğal yakınlıkları belirlemek için bu büyük miktardaki veriden yararlanacaklar.

Ama orada bitmeyecek. Yapay zeka, aynı zamanda sürekli olarak genişletmek ve devasa, ancak inanılmaz derecede hedeflenmiş bir büyüme için benzer kitleler oluşturmak için verileri analiz edecek. Gelecekte, pazarlamacıların kitleleri seçme şekli değişecek. Teknoloji, CRM ve otomasyon yazılımlarına kampanyalara kimi dahil edeceklerini söylemek yerine, pazarlamacılara kimi hedeflemeleri gerektiğini söyleyecektir.

İçerik

Herkes tek bir boyutun herkese uymadığını bilir. Ancak çoğu pazarlamacı, kesin bir yaklaşımdan ziyade, Facebook veya Twitter nüfusunun tamamı için içerik üretme gibi geniş kapsamlı bir yaklaşımı benimsiyor. Bu değişecek. Yakında pazarlamacılar, hiper kişiselleştirilmiş mesajlaşma oluşturmak için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanacak. Teknoloji, şirketlerin tercihleri ​​ve değerleri belirlemelerine yardımcı olacak, böylece mikro içerik oluşturabilecek ve bunu bir bireyin özel ihtiyaç ve ilgi alanlarına göre gerçek zamanlı olarak bir araya getirebilecek.

Pazarlamacılar, bir konu için 100 sayfalık “kesin kılavuz” yerine yüzlerce küçük, çeşitli içerik parçası üretecekler. Sonra parçaları bir yapboz gibi birleştirecekler. Sonuç? Verilerle mümkün olduğunca zengin ve alakalı olmaya yönlendirilen, her birey için tamamen benzersiz bir resim. Gelecekte, pazarlamacılar mesajları kitlelere dağıtmaktan içerik parçalarını bir araya getirmeye ve gerçek zamanlı etkileşime dayalı tamamen kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturmaya geçecek.

Editoryal takvimler

Kampanyalar ne kadar kişiselleştirilirse, büyük ölçekli bir editoryal takvim o kadar az etkili olacaktır. Çoğu B2B veritabanı binlerce kişiyi barındırır. Her biri benzersiz bir kampanya içinde özel bir yolculuktaysa, tüm bu takvimleri nasıl yönetebilirsiniz?

Cevap, yapmayacaksın. Teknoloji, muhtemelen kişileri yolculukların veya kampanyaların “kategorilerine” ayıracak şekilde gelişecektir. AI, insan gruplarını benzer kategoriler halinde organize edecek ve pazarlamacılar aralarındaki farklı etkileşim oranlarını analiz edebilecek. Gelecekte, pazarlamacılar bir editoryal stratejiden ve takvimlerde kampanya işlemlerini görselleştirmek için mücadele ederek, takvimlerin yok olduğu daha akıllı bir stratejiye geçecekler.

Yaratıcı

AI zaten etkileyici bir yaratıcı portföye sahip. Son birkaç yılda, gelişmeler makinelerin müzik bestelemesine, resim yapmasına, masa oyunları oynamasına ve hatta şaşırtıcı bir doğrulukla insan benzeri yüzler oluşturmasına izin verdi. Peki bu gerçek insanları nerede bırakıyor?

Genellikle yaratıcılığı benzersiz bir insan özelliği olarak düşünürüz. Ve AI sürekli olarak evrimleşirken bile, bu şekilde kalacaktır. Yapay zeka yenilik yapabilse de, önce insanlar tarafından programlanmalıdır. “Yaratıcı” yapay zeka bile yalnızca bir beceride ustalaşabilirken, insanlar şarkı söylemede harika olabilir ve Satranç oynamak.

Yapay zekanın en çekici özelliklerinden biri, insanların daha stratejik ve yaratıcı görevlere odaklanabilmesi için performans rakamlarını belirlemek gibi sıradan kampanya görevlerini üstlenebilme yeteneğidir. Gelecekte, insan pazarlamacıları zahmetli, zaman alan sayısal görevlerden yapay zekaya vazgeçecek ve insanlara harika oldukları şeyi, yani yaratıcı olmak için zaman kazandıracak.

Ölçüm

Yapay zeka, pazarlama yolculuklarını dönüştürmenin yanı sıra, yatırımlarımızı analiz etme şeklimizi de değiştirecek. Güçlü teknoloji yürüten kampanyalarla, pazarlamacılar etkileşim metriklerine daha az odaklanacak çünkü yapay zeka bunları zaten optimize ediyor olacak. Bunun yerine, insanlar sayılara daha bütünsel bir yaklaşım benimseyebilirler.

Pazarlamacılar zaten bu konsepte alışmaya başladı. Örneğin ticaret fuarlarını ele alalım. Bir kuruluş katılır ancak yalnızca bir anlaşmayı kapatırsa, katılım maliyetleri zar zor karşılanabilir. Ancak katılımın değeri yalnızca bu satışla ölçülemez. YG, artan farkındalık ve marka yakınlığından da gelir. Diğer bir deyişle, uzun vadeli bir oyun.

Pazarlama her zaman değerini kanıtlamalı ve yatırım getirisini göstermelidir, ancak pazarlamacılar bunu şu anda hayal edemeyecekleri şekillerde yapıyor olabilir. Gelecekte, pazarlamacılar, en azından şu anda yaptığımız şekilde değil, YG’yi göstermeye bile çalışmadan gerçek YG’yi gösterme mücadelesinden geçecekler.

AI Gücünün Kilidini Açmak

Bugünlerde, gelen kutuları alakasız pazarlama e-postalarıyla dolup taşıyor. Kampanyalar kitlesel bir yaklaşımı benimsiyor ve% 1’in bir kısmının açması umuduyla milyonlarca insana mesajlar gönderiyor. Bu, şirketleri pazarlama arafına, spam klasörüne indirir. Ancak yapay zeka, muazzam bilgi işlem gücü ve çok büyük miktarda erişilebilir veriyle harika şeyler yapabilir ve pazarlamayı sonsuza dek değiştirecektir. Pazarlamacılar olarak inanılmaz bir zamanda yaşıyoruz. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, mesleğimizin değiştiğine gözlerimizin önünde tanık oluyoruz. Pazarlamanın geleceği ufukta. Onu ele geçirmek bize bağlı.

Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Göz atın Pazarlamacılar için Yapay Zeka Pratik Rehberi nasıl başlayacağınıza dair fikirler için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *