Yapay Zeka Tarafından Teslim Edilen Alıcının Yolculuğu 2030’da Nasıl Görünecek?

Bu yeni bir yıl ve bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz: yeni yıllık tahminler. Şirketlerin, biz de dahil olmak üzere 2019 yılına ilişkin düşüncelerini ve planlarını yayınlama sezonu. Ve müşteri deneyimi ve yapay zekanın (AI) artan önemi gibi büyük değişikliklere bahse giriyoruz.

Tahminimiz, araştırmalara ve endüstri trendleri hakkındaki derin bilgiye dayanmaktadır. Ancak teknoloji her zaman gelişiyor – bazen sıçramalarla, ancak çoğu zaman ince ayarlarla – bu nedenle artan değişiklikleri fark etmek zor olabilir. Bu yüzden, ne kadar ilerlediğimizi görmek için omuzlarımızın üzerinden geriye bakmayı yararlı buluyoruz.

Örneğin iPhone’u ele alalım. On yıl önce, akıllı telefon bir buçuk yaşındaydı ve okullara, ofislere ve yemek masalarına sızmaya başladı. Şimdi, teknoloji her yerde. Akıllı telefonlardan önce veya akıllı telefon olmadan hayatı hayal etmek zor. Apple, 10 yıl içinde toplum üzerinde muazzam bir etki yarattı.

Yapay zekanın aynı seviyede bir paradigma değişimi yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Öyleyse geçmişe bakmak yerine, on yılı hızla geleceğe götürelim ve yapay zekanın alıcının yolculuğunu 2030’a kadar nasıl dönüştürebileceğini düşünelim.

Arama ve Keşif

Jane, bir alıcı. 2019’da Jane’in AI ile etkileşimi, temel soruları yanıtlayan sohbet robotlarıyla sınırlı olabilir. Evde, tercihlerinden ders çıkaran ve kişiselleştirilmiş öneriler sunan dijital asistanlar kullanabilir.

2030’a kadar, yapay zekanın büyük miktarlarda veri toplama ve analiz etme gücü, sürekli gelişen müşteri deneyimlerini harekete geçirecek. Şirketler, göz atma tercihlerine ve geçmiş satın alma davranışına dayalı olarak Jane’in kapsamlı bir resmini oluşturabilecek. Akıllı asistanı alışkanlıklarından öğrenecek, ardından etkileşimlerini ve satın alma önerilerini bu kalıplara dayandıracak.

Yapay zeka, pazarlamacıların müşterilerle nasıl etkileşimde bulunduğunu da tamamen değiştirecek. Jane, ürün aramak için internete girdiğinde, tamamen bilişsel bir web sitesiyle etkileşim kuracaktır. Arayışının her yönü sadece onun için özel olarak tasarlanacak. Yüzlerce mikro içerik parçasından bir araya getirilecek ve onunla yankılanan şeylere göre yerleşik gerçek zamanlı olarak oluşturulacak.

Önümüzdeki on yılda, yapay zeka ürün arama ve keşfi daha sorunsuz hale getirecek ve Jane duyulduğunu ve anlaşıldığını hissedecek. Şirketlerin, bu duyguyu bir işlem fırsatına dönüştürmek için daha az iş yapması gerekecek.

Araştırma ve İnceleme

Yapay zekanın ilk günleri, makine destekli görüntü tanıma ve duyarlı perakende gibi gelişmeler getirirken, 2030 yılına kadar tahmine dayalı ticaret çağına girmiş olacağız.

Her zamankinden daha fazla müşteri verisi mevcut olduğundan, AI, satın alma yolculuğunun her aşaması için eğilimleri ve davranış modellerini değerlendirebilecek. Şirketler, araştırma ve değerlendirme aşamasında neler olduğunu daha iyi kavrayacak ve daha fazla dönüşüme yol açan daha akıllı huniler oluşturabilecektir. Jane’in yaptığı her eylem – satın aldıklarından değil satın alma – kendisi ve onun gibi kitleler hakkında büyüyen bir bilgi tabanına katkıda bulunacaktır.

2019’da e-postalarda ad kişiselleştirmesini görüyoruz. 2030’a kadar, AI güdümlü karar vermeyi kolaylaştırmak için Jane’in kullandığı platformlar, marka ilişkisinin derinliği, konumu ve sosyal kimliği gibi bilgileri de kullanacağız.

Jane’in bakış açısına göre, bu gelişmeler araştırmasına ve ihtiyaçları için en uygun ürünleri seçmesine yardımcı olacaktır. Yapay zeka, alakasız satış konuşmalarını ve pazarlama mesajlarını geçmişte bırakacağından, ürün önerileri ve e-posta veya yeni iletişim modları aracılığıyla sunulan kişiselleştirilmiş teklifler gibi şeyler Jane’i ezmeden ikna edecek.

Pazarlamacılar ayrıca tüm araçlarından içgörüleri entegre etmek için yapay zeka kullanacak. CRM verileri, kapsamlı bir veri kümesi oluşturmak için pazarlama otomasyonu ve müşteri hizmetleri bilgileriyle birleşecek. AI, siloları yıkarak bu araçların gerçek gücünü ortaya çıkarabilir ve Jane gibi müşterilerin daha kapsamlı bir resmini oluşturabilir.

Bu, pazarlamacılara tercihler ve niyet hakkında derin bir anlayış sağlayacak ve onunla her temasın bire birmiş gibi hissetmesine izin verecektir. Yapay zeka, bulunduğu yere göre mevcut ürünleri ayrıntılı olarak anladığından, Jane için giderek daha iyi öneriler oluşturmaya devam edecek. Hatta bir sonraki adımda neye ihtiyaç duyacağını ve onu nerede bulabileceğini bile tahmin edebilir.

Tahmine Dayalı Satın Alma

2030’da ürün satın almak daha hızlı, daha özelleştirilmiş ve hatta öngörücü olacak.

Perakendeciler, Jane’in tam ihtiyaç duyduğu anda ürünleri bulmasına yardımcı olacaktır. Aslında AI, Jane ihtiyacı fark etmeden önce hedeflenmiş ürünler sunabilir. Balonlar ve kağıt tabaklar gibi parti malzemeleri için internetten alışveriş yapıyorsa, bir perakendeci onun da hediye paketine ihtiyacı olacağını tahmin edebilir. AI, mevcut fiyat eğilimleri ve yerel envanter gibi verileri anında sıralayarak onun için zor işi yapacak ve ona mevcut satın alma işlemine dahil edebileceği bir paket kağıdı seçkisi sunacak.

Bu öngörü derecesi, her zaman değişen büyük veri kümeleri içindeki kalıpları tanımlamaya dayanır. Yapay zeka, sorunsuz, akıllı bir alışveriş deneyimi için pazarlamacıların Jane’in satın alma geçmişini ve ürün tercihlerini yerel ürün konumu, fiyatlandırma ve envanterle eşleştirmesine yardımcı olacak.

Göre Baymard Enstitüsü, çevrimiçi alışveriş sepetlerinin yaklaşık% 70’i terk edilmiş durumda. Yapay zeka “sadece göz atıyorum” u “Tam olarak neye ihtiyacım olduğunu biliyordun” a dönüştürdüğünde bunlardan kaç tanesi tamamlanmış satın alma haline gelecek?

Servis ve Destek

Hiçbir alıcı ve hiçbir alıcı yolculuğu tam olarak aynı değildir. Yapay zekanın akıllı web siteleri ve pazarlama kampanyaları oluşturmak için araçlar sağlayacağı gibi, yapay zeka destekli müşteri hizmetleri platformlarının evrimi de tamamen kişiselleştirilmiş, her zaman açık müşteri hizmetleri sağlayacaktır.

Şu anda, müşteri desteğinin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek zor olabilir. Çağrı merkezleri, onarım atölyeleri ve müşteri hizmetleri departmanları gibi karmaşık ve farklı lojistik zincirleri, tutarlı bilgilerin eksik olabileceği anlamına gelir. Ancak önümüzdeki on yılda yapay zeka, süreçleri standartlaştırmak, ölçmek ve optimize etmek için verileri kullanarak alıcıların her zaman birinci sınıf hizmet almasını sağlayacak.

Jane için bu harika bir haber. Tatiller, saat dilimleri ve dil engelleri artık hizmeti engellemeyecek. Jane bir mobilya parçasını bir araya getiriyorsa ve Pazar günü saat 22: 00’de yardıma ihtiyaç duyuyorsa, AI, şikayetleri çözebilen ve soruları 7/24 yanıtlayabilen gelişmiş sohbet robotları aracılığıyla yardım sunacaktır.

Ve yapay zekanın talep üzerine ve öngörücü unsurları bir araya geldiğinde, Jane, yakında desteğe ihtiyacı olan ürünlerine karşı uyarılacak. Arabasının ne zaman servise ihtiyacı olduğunu hatırlaması gerekmeyecek, çünkü AI ihtiyaç duyacak ve kendisi için de randevu almayı teklif edecek.

2030 Köşe Başında

On bir yıl bir anda geçecek. Aslında bugün pazarlamada bu yapay zeka yeteneklerinden bazılarını görüyoruz. Makinelerin gücü katlanarak artmaya devam ettikçe ve bu araçların fiyatı düşmeye devam ettikçe, yapay zeka, otomasyon ve makine öğrenimi, 2030’a kadar pazarlamanın çehresini tamamen değiştirecek.

Bu geleceğin şimdi neye benzeyeceğini düşünmeye başlamayı kendimize borçluyuz, böylece pazarlama endüstrisini yapay zeka ile yeniden şekillendirmede kendi rolümüzü oynayabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *