Yapay Zeka Teknolojisini İnsan Etkileşimi ile Dengelemenin Önemi

Ortaya çıkması AI teknolojisi evrimleşmiş insan düşüncesinin sonucudur. Ve bazı yönlerden, bu neslin teknolojide en büyük oyun değiştiricilerinden biri haline geldi. Bununla birlikte, insan etkileşimini yapay zeka ile birleştirmenin tehlikelerinin ve öneminin çok dikkatli ve farkında olmadan, yanlış yola sapabiliriz.

Kişisel olarak, hayatımda karşılaştığım önemli bir engel, zamanımı düzgün bir şekilde yönetiyor. İlk başta, tüm ayrıntıları öğrenmek konusunda takıntılıydım. Google Takvim. Google kadar zekice, markanın işleri nispeten basit tutması gerekiyor: Bir Google ürününü kullanan herkes, onunla tamamen rahat olmayı bekler ve buna ihtiyaç duyar. Dik bir öğrenme eğrisi olamaz.

Takvimi oluştururken hedeflerimizden biri insanların daha düşünceli olmasına yardımcı olmaktı. Bunu yapmak için, uygulamanın önemli olayların, anların veya görevlerin hatırlatıcılarını oluşturmak için mevcut verileri toplamak üzere AI kullanması gerekir. Bu, kullanıcı ile hayatındaki önemli kişiler arasındaki ilişkileri geliştirmeye önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Aynı zamanda yapay zeka, insanların kullanıcıyla paylaştığı anlamlı ve anlamsız ayrıntılar arasındaki farkı otomatik olarak bilmeyecek. Yaklaşan büyük bir olaydan bahseden biriyle görüşmüş olabilirsiniz, ancak yine de bu bilgileri manuel olarak girmeniz gerekiyor. Daha az belirgin bir senaryoda, birisi terfi kazanabilir veya sevdiği birini kaybetmiş olabilir. Tipik bir takvim uygulaması, bu beklenmedik durumlarda bir tebrik notu veya başsağlığı dilemek için bir hatırlatıcı oluşturmayacaktır.

Ölçeklendirilecek AI

Yalnızca yapay zekaya güveniyor olsaydık, anlamlı bağlantılar kurma ve sürdürme şansını kaçırırdık. Ancak, yapay zeka olmadan ilişkileri ölçeklendirmek ve optimize etmek zor olurdu – bir standarda sahip olmamızın bir nedeni var 150 kişilik sosyal çevre.

Bu örnek, pazarlamacıların yapay zekaya farklı şekillerde nasıl yaklaşması gerektiğine dair hem bir anahtar hem de bir ipucu. Yapay zekanın, bizi insan düzeyinde daha fazla insanla bağlantı kurması, kişiselleştirmeyi ölçeklendirmesi veya daha önce görmediğimiz başkalarıyla etkileşim yollarını belirlememize yardımcı olması için bir katalizör olarak kullanılması gerekiyor.

Pazarlamada güven kazanmak ve insanların ilgisini çekmek çok önemlidir. istemek sizden satın almak ve sizin için savunmak. Bu nedenle, AI aracılığıyla ölçeklendirme bir varlık olabilir. Ancak insani bir bağlantı ekleme şansı olduğunda, bu fırsattan yararlanmalıyız.

Yapay Zeka ve İnsanlar Arasında Bir Denge Yaratmak

Yapay zeka teknolojisini insan etkileşimi ile nasıl dengeleyebilirsiniz? İşte bu hedefe ulaşmanın üç yolu.

Teknoloji ve insanlığın bir karışımını oluşturun.

Bu dönüşümü zaten günlük hayatımızda yaşıyoruz – bir iade politikası veya hava durumu hakkında bir sorunuz varsa, bu bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde almak için AI teknolojisiyle etkileşim kurarsınız. Peki ya sorunuz daha spesifikse veya daha akıllı öneriler gerektiriyorsa? AI yalnızca bir yere kadar gidebilir.

Hala insan etkileşimi için çabalıyoruz. Sonuçta biz sosyal yaratıklarız. AI bizimle duygusal olarak bağlantı kuramaz. Ve teknoloji ne kadar şaşırtıcı olsa da, yapay zeka tüm yanıtlara sahip değil. Örneğin, ürünü hasarlı bir paket aldınız diyelim. Bir chatbot, şirketin iade politikası ile ilgili temel bilgileri sağlayabilir. Anlaşılır bir şekilde hayal kırıklığına uğramış, sizinle empati kurabilecek ve durumu düzeltebilecek gerçek bir kişiyle etkileşime girmek istiyorsunuz. Daha “insan” bir yapay zeka, bilgilerinizi müşteri hizmetleri temsilcisiyle paylaşır, böylece kendinizi tekrarlamak zorunda kalmazsınız.

Bunun geliştiğini görmeye devam edeceğiz. Toplantılarınızı kaydedebilir, yapay zekanın tartışılan bilgileri bir sonraki toplantınız için akıllı önerilerde bulunmak üzere kullanmasını sağlayabilirsiniz. Ne zaman, nerede ve kimin programlanacağını önerebilir. AI ayrıca bir gündem geliştirmenize ve toplantı için rezervasyon yapmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, toplantının verimli olduğundan ve zaman kaybı olmadığından emin olmaktan yine de sorumlusunuz. Yapay zeka ve insanlar, sadece rolleri ve sorumlulukları değiştirmeye odaklanmadan, uyum içinde birlikte çalışmalıdır.

Önemli kararlar hala insan dokunuşu gerektiriyor.

Kendi kendine giden arabalar, hala direksiyona geçmeye ihtiyaç duyan insanlara harika bir örnektir. Makinenin sınırlarına ulaşması veya kafasının karışması ihtimaline karşı her aracın hala bir sürücüsü var. Benzer şekilde, daha önce bir çağrı merkezini aradıysanız, sorunuz büyük olasılıkla bir insan operatöre aktarıldı çünkü makine sizi anlayamadı.

Takviminizle, AI teknolojisi, belirli günlerde belirli bir görev üzerinde tam bir saatte çalıştığınızı fark edebilir. Sonuç olarak, sizin için otomatik olarak yinelenen bir blok oluşturarak sizi kullanılamaz hale getirir ve bir hatırlatıcı verir. Peki ya bir acil durum sizi bu görevden uzaklaştırırsa ve takviminizdeki diğer her şey geri püskürtülürse? Akıllı takvim bunu bilmiyor, normal şekilde ilerliyor. Günün geri kalanında çakışma olmaması için takviminizi manuel olarak güncellemeniz gerekecek.

Örneğin sohbet robotları, finansal kararlar verirken veya programlarımızı planlarken bize rehberlik edebilir. Ancak emekliliğinizi planlamak için bir makineye güvenir miydiniz yoksa tüm yılınızı otomatik olarak doldurur muydunuz? Tabii ki değil.

AI teknolojisi, daha akıllı ve daha bilinçli kararlar vermemize yardımcı olan bir varlık olmalıdır. Sonunda, son sözü söyleyemez – teknoloji sadece yeni durumların üstesinden gelmek için eğitilmemiştir. Önemli kararlar için insan dokunuşuna hala ihtiyaç vardır.

Sezginin gücüne güvenin.

Yakın zamanda “Yükseltme” adlı bir film izledim. ” Önemli bir sahnede lider, otomatikleştirilmiş arabanın eve farklı bir yoldan gittiğini fark etti. Bağırsakları ona hemen bir şeylerin ters gittiğini söyledi. Spoiler vermekten kaçınmak için, içgüdüsünün zihninin görmezden gelebileceği ipuçlarını topladığını söyleyeceğim.

AI teknolojisi ne kadar yararlı olursa olsun ve olmaya devam edecek olsa da, iç sesimizin yerini alamaz. Tehlikeli bir durumda olduğunuzu bilmek veya birinin güvenilir olmadığını hissetmek, içgüdülerimizin yerini alabilecek hiçbir teknoloji yoktur. Neden takviminiz yasal olmadığını düşündüğünüz biriyle bir toplantı ayarladı? Yapay zeka, önerilerde bulunmak ve hayatlarımızı geliştirmek için kullanılabilir, ancak nihayetinde, belirli durumlara yanıt vermek için geçmiş deneyimlerimizi kullanmak bize düşüyor.

Ürünümüzü geliştirmeye devam ederken, her an insan bağlantısına izin veren yönergelere ihtiyacımız olduğunu öğrendik. İnsanlar insandan insana bu bağı istiyorlar ve siz yapay zekayı ne kadar çok kullanırsanız, bu o kadar çok uzaklaşıyor. AI teknolojisinin sınırları vardır ve insan dokunuşunun devreye girmesi gereken yer burasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *